Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież. Urzędnicy i firmy przyjrzą się śmieciom mieszkańców miasta. Sprawdzone mają być deklaracje i sposób segregacji

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Szymon Zychla
Chodziescy urzędnicy przystępują do weryfikacji danych zawartych w tzw. „deklaracjach śmieciowych”. Przede wszystkim chodzi o liczbę zadeklarowanych mieszkańców. Oczywiście, liczba ta ma bezpośredni wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Burmistrz Jacek Gursz wyznaczył mieszkańcom czas do 30 czerwca 2021 roku na samodzielną aktualizację złożonych przez nich deklaracji. Aktualizacja miałaby dotyczyć np. wprowadzenia się nowych osób, powrotu z zagranicy, studiów, szkół, urodzenia się dziecka, wyprowadzenia do innej miejscowości, wyjazdu poza Polskę itp. Po upływie tego terminu, spodziewać się można wezwań do złożenia wyjaśnień lub nawet informacji o wszczętym postępowaniu, które ustali nam nową wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

Równolegle, Urząd Miejski w Chodzieży, przy pomocy firmy odbierającej odpady, będzie sprawdzał jakość segregacji odpadów na miejskich posesjach. Przypomnieć warto, że segregacja odpadów, w wyniku zmiany ustawy na przełomie 2019 i 2020 roku, stała się obowiązkowa.

- Ustawodawca nadał też uprawnienia firmom odbierającym odpady do kontroli segregacji u źródła oraz do informowania urzędów o jej wynikach. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, urząd naliczy wyższą, karną stawkę za odpady – poinformował nas Szymon Zychla, zastępca Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Chodzieży. - Z dniem 1 stycznia 2021 roku, po kolejnych zmianach ustawodawczych, Urząd Miejski w Chodzieży wprowadził ulgę za kompostowanie bioodpadów na własnych nieruchomościach. W efekcie, właściciel nieruchomości może odliczyć w deklaracji kwotę 2 zł za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość, o ile będzie kompostował te odpady. W tym przypadku również należy spodziewać się jednak kontroli chodzieskich urzędników, którzy sprawdzać będą, czy na nieruchomości znajduje się kompostownik oraz czy właściciel pomimo tego nie wystawiał tychże odpadów do odbioru.

W dalszych planach chodzieskiego urzędu są również kontrole osób prowadzących działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że w chodzieski system gospodarowania odpadami włączone zostały jedynie nieruchomości zamieszkałe. Pozostałe, tj. punkty handlowe, usługowe itp. nadal „z wolnej ręki” wybierają i opłacają odbiorcę odpadów. Na nich jednak też ciąży sporo obowiązków, m.in. muszą posiadać umowy i rachunki za powyższe usługi oraz, co oczywiste, muszą prowadzić segregację odpadów.

- Warto zatem w naszych domach lub biurach poświęcić kilka chwil i dopilnować wszystkich formalności związanych z gospodarką odpadami – konkluduje Szymon Zychla. - Tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zadbać o stan otaczającego nas środowiska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto