Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ankieta w Chodzieży: miejscy urzędnicy pytają m.in. o ocenę warunków życia i uciążliwe zjawiska w mieście

Marek Wolski
Marek Wolski
Urząd Miejski pyta chodzieżan o ocenę warunków życia w mieście i prosi o wskazanie uciążliwych zjawisk na terenie Chodzieży oraz grup społecznych wymagających wsparcia. Ankietę, związaną z powstającym Gminnym Programem Rewitalizacji, można wypełnić do końca lutego.

Przeprowadzenie ankiety jest związane z koniecznością opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2024-2030, ponieważ jego obecna edycja obowiązuje jeszcze tylko w tym roku. Na zlecenie Urzędu Miejskiego ankietę przygotowała Fundacja "Partnerzy dla Samorządu".

Burmistrz Jacek Gursz wskazując efekty dotychczasowej rewitalizacji Chodzieży wymienia budowę promenady nad Jeziorem Miejskim, która formalnie powstała jeszcze przed przyjęciem aktualnego Gminnego Programu Rewitalizacji.

Wtedy – w roku 2010 – nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to były tak naprawdę działania rewitalizacyjne. Wówczas słowo „rewitalizacja” nie było tak popularne.

Rewitalizacja w Chodzieży objęła m.in.: Park im. ks. J. Ostrowskiego, osiedle Żeromskiego, ul. Strzelecką i Park „Odpoczywaj z kulturą” przy ul. Kościuszki.

Wszystkim krytykom tego parku chcę powiedzieć, że wiosną będzie można w końcu po dwóch latach zobaczyć, że tam jest dużo zieleni. Wbrew temu, co niektórzy mówią, to nie jest wcale „betonoza”, a dotychczasowe działania przeprowadzone w tym parku pokazują, że to świetne miejsce z potencjałem do tego, aby tam spędzać czas i organizować spotkania dla mieszkańców

– mówi Jacek Gursz.

Ankieta w Chodzieży: na jakie tematy można się wypowiedzieć?

Ankieta podzielona jest na cztery części i zawiera następujące pytania:

  • Jaka jest Pana/Pani ocena warunków życia?
  • Jakie zjawiska uciążliwe społecznie dostrzega Pani/Pan w obszarze swojego zamieszkania (na swojej ulicy)?
  • Proszę wskazać grupę społeczną, która Pani/Pana zdaniem wymaga największego wsparcia
  • Jaka jest Pani/Pana wiedza, kto (jaki organ) (za co) odpowiada

W każdym z tych punktów są dodatkowe pytania rozszerzające zakres odpowiedzi. Można ocenić np. możliwość znalezienia pracy w najbliższej okolicy lub dbałość władz miasta o ulicę, na której się mieszka. Wśród zjawisk uciążliwych społecznie można wskazać m.in. chuligaństwo, wandalizm, agresywne zachowanie młodzieży, uciążliwe sąsiedztwo i zbyt rzadkie patrole służb porządkowych.
Autorzy ankiety proszą też jej uczestników, aby wskazali grupy społeczne wymagające największego wsparcia oraz aby ocenili swoją wiedzę na temat tego, kto dba o bezpieczeństwo, porządek i czystość na ulicach oraz o remonty dróg, chodników itp.

Ankieta jest pierwszym krokiem do stworzenia nowego, zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Celem jest wskazanie w Chodzieży kolejnego obszaru, który powinien zostać poddany rewitalizacji

– dodaje Jacek Gursz.

Następne etapy powstawania Programu to: konsultacje, studyjne spacery i spotkania z mieszkańcami.

Zachęcam, żeby włączyć się do wypełniania ankiet i pozostałych etapów, aby uniknąć sytuacji którą mieliśmy 2-3 lata temu, kiedy niektórzy zarzucali, że robimy różnego rodzaju inwestycje bez konsultacji z mieszkańcami. Udowodniliśmy poprzez przypomnienie filmów, zdjęć, ulotek, gazet i informatorów, że wtedy również zapraszaliśmy mieszkańców do takiego mocnego zaangażowania i współdecydowania o tym, jak ma wyglądać nasze najbliższe otoczenie.

Ankieta jest anonimowa i co ciekawe mogą w niej wziąć udział nie tylko mieszkańcy Chodzieży.
Jacek Gursz widzi w tym szansę na cenne uwagi osób z zewnątrz.

Często spostrzeżenia osób przyjezdnych są zupełnie odmienne od tych, które mamy my jako mieszkańcy. Tak się mówi, że „najciemniej jest pod latarnią”, więc może faktycznie my niektórych rzeczy nie widzimy, albo widzimy w inny sposób.

Uczestnicy ankiety nie podają swoich personaliów, mają jedynie określić płeć, wykształcenie i wiek oraz w przybliżeniu podać ulicę zamieszkania.

Dzięki temu będziemy definiować te problemy, które występują w poszczególnych obszarach miasta. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z obszarów, które mogą być kluczowymi dla działań rewitalizacyjnych, ale poprzez ankietę szukamy potwierdzenia, aby się w tym utwierdzić i mieć jasną odpowiedź, czy nasze pomysły związane z ewentualnymi przyszłym pracami są właściwe. Kto, jak nie mieszkaniec, może nam to najlepiej wskazać

– mówi burmistrz Jacek Gursz.

Ankietę można wypełnić do końca lutego.TUTAJ link do ankiety

Ankieta w Chodzieży: miejscy urzędnicy pytają m.in. o ocenę ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ankieta w Chodzieży: miejscy urzędnicy pytają m.in. o ocenę warunków życia i uciążliwe zjawiska w mieście - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto