Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzejki i finał wielkiego projektu w Milczu

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Dużo radości, ale i odrobina wzruszenia towarzyszyły imprezie podsumowującej zakończenie projektu „Chcę więc mogę”, połączonej z gminnymi Andrzejkami. W czwartek 28 listopada, Klub Seniora w Milczu wypełniły dziesiątki pań.

Gwarno bywało tu przez cały rok. Między innymi w nowej sali przemianowanej na Klub Seniora z końcem kwietnia 2018 roku rozpoczęto zajęcia warsztatowe, które prowadziła Dorota Klepacka. Końcowe rezultaty tych działań, w tym piękne wyroby rękodzielnicze i artystyczne zostały wyeksponowane na małej wystawie. To nie wszystko. Efekty projektu przedstawiono na specjalnie przygotowanej prezentacji. Jak można się było przekonać, dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia ogólnorozwojowe i usprawniające prowadzone przez Bartka Miłoska. Nad wszystkim co się działo w klubie czuwała kierowniczka Estera Wiklandt. Warto wspomnieć, iż obok zajęć typowo klubowych wszystkie 62 zainteresowane osoby mogły uczestniczyć w zorganizowanych w ramach projektu seansach teatralnych i kinowych. Stowarzyszenie Socius sfinansowało także wyjazd na targi żywności do Poznania.
Powstanie klubu Seniora było tylko jednym z sześciu zadań, do których zobligowani zostali uczestnicy. Projekt „Chcę więc mogę” – wsparcie osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych z terenu gminy wiejskiej Chodzież realizowany był przez Gminę - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, w ramach Działania Usługi Społeczne i Zdrowotne. Wypada wspomnieć że projekt realizowano w partnerstwie z Fundacją Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych w Plewiskach, a jego całkowita wartość to 956 260 złotych, w tym kwota dofinansowania 908 320 zł.
Poza utworzeniem Klubu Seniora udziałowcy realizowali: Usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, usługi asystenckie - wszystkie świadczone w miejscu zamieszkania, a także szkolenia Centrum Wsparcia opiekunów faktycznych (przeszkolono 20 takich asystentów faktycznych). W ramach projektu powstało również wyremontowane i przystosowane dla osób niepełnosprawnych mieszkanie wspomagane.
- Jak by was seniorów nie było, ten klub by nie istniał. Nazwa projektu „Chcę więc mogę” mówi wszystko. Najważniejsze są te małe kroczki i o to w tym wszystkim chodzi - tłumaczyła kierownik klubu Estera Wiklandt.
Nie obyło się także bez podziękowań za wsparcie dla przedstawicielek władz gminy - wójta Kamili Szejner i jej zastępczyni Ewy Kubiś. W spotkaniu uczestniczyła także przewodnicząca Rady Gminy Ewa Śliwińska i prezes Stowarzyszenia Socius, Dominika Gruszczyńska. - Przez te 18 miesięcy zrobiłyście mnóstwo dla integracji. Bo tak naprawdę to wy, sołtyski, działaczki, członkinie rad, tworzycie tą gminę - mówiła zwracając się do uczestniczek Kamila Szejner. - Nie wiedziałam, że wasze talenty tak się tu rozwiną. W każdej z tych prezentowanych prac jest odrobina waszego serca. Wszystkie są piękne.
Następnie obie panie wójt obdarowały uczestniczki programu pamiątkowymi pakietami, które zawierały oprawione zdjęcie, album ze zdjęciami dokumentujący udział w projekcie i podziękowanie od władz gminy.
(Autor: PK)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto