Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła defilada jeźdźców w Poznaniu! Tak wyglądają Dni Ułana 2024. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznań świętował Dni Ułana 2024 - święto w mieście kojarzone przede wszystkim z 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich
Poznań świętował Dni Ułana 2024 - święto w mieście kojarzone przede wszystkim z 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich Waldemar Wylegalski
Dwukrotnie w ciągu tego weekendu poznaniacy zbierali się pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, by oddać cześć swoim kawalerzystom. Pomnik został odrestaurowany i uzupełniony o brakujące od czasu wojny elementy. Oprócz uroczystości przez Poznań przeszła defilada kawalerii i odbył się piknik w parku Kasprowicza.

- Ułani poznańscy wywalczyli wolność, w mieście obecni byli w czasie Powstania Wielkopolskiego, II Rzeczypospolitej, zapisali swoją kartę w czasie walk w czasie września 1939 roku, a następnie odrodzili się pod dowództwem Władysława Andersa – przypominał Tadeusz Jeziorowski, założyciel i honorowy prezes Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. - Odrodzony Pułk krwią swoich żołnierzy zaświadczył szlak Niepodległej. Dziś spotykamy się pod pomnikiem bardzo symbolicznym, pokazującym ułana walczącego z wrogiem, jak święty Jerzy ze smokiem. Pod tym pomnikiem prezydent Cyryl Ratajski składał wieniec ze znamiennym napisem, pokazującym stosunek naszego miasta do swoich obrońców: „Poznań – Dzieciom Swoim”.

W sobotę, 20 kwietnia wieczorem pod pomnikiem zebrały się poczty sztandarowe, rekonstruktorzy historyczni, wojsko i poznaniacy, by uczestniczyć w Apelu Poległych i przypomnieć rolę swoich przedwojennych konnych obrońców. W dawnych koszarach ułańskich gości podejmowali wcześniej rekonstruktorzy opowiadając o wyposażeniu, umundurowaniu i barwnych obyczajach kawalerii w mieście.

Zobacz też: 15 Pułk Ułanów Poznańskich miałby dziś 102 lata. Oto historia jednostki, z której Poznań jest dumny!

W niedzielę natomiast pod pomnikiem odbyły się uroczystości z udziałem wicewojewody Karoliny Fabiś-Szulc, marszałka Marka Woźniaka i zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego. Pomnik poświęcił arcybiskup Stanisław Gądecki.

- Poznańscy ułani zasłynęli jako elitarna jednostka kawalerii – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta, dziękując jednocześnie w imieniu miasta społecznikom, inicjującym proces odbudowy i odrestaurowania pomnika.

Odnowiony pomnik 15 Pułku Ułanów odzyskał zniszczone w czasie wojny symbole krzyży Virtuti Militari i tablicę z nazwiskami poległych ułanów, upamiętniającą 319 żołnierzy.

W czasie uroczystości wręczono także nagrody w szkolnym konkursie szkoły z Krosna i 77 Szkoły Podstawowej z Poznania, mających za patrona 15 Pułk.

Po uroczystościach przez miasto przeszła defilada kawalerzystów, żołnierzy piechoty oraz orkiestry Sił Powietrznych, prowadzona przez jeepa z załogą rekonstruktorów 1 Samodzielnej Kompanii Commando, która dwukrotnie okrążyła Stary Rynek i przeszła w stronę parku Kasprowicza, gdzie odbył się festyn.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykła defilada jeźdźców w Poznaniu! Tak wyglądają Dni Ułana 2024. Zobacz zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto