Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bracka wystawa w chodzieskiej bibliotece miejskiej

Marek Wolski
Marek Wolski
Do końca sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej można zwiedzać wystawę poświęconą historii chodzieskiego Bractwa Strzeleckiego.

Bractwo Strzeleckie w Chodzieży powstało w połowie XVIII wieku. Z przerwami funkcjonowało do roku 1939. Zostało reaktywowane 24 lata temu.

Co można obejrzeć na wystawie?

Wydaje mi się, że najciekawsze są pochodzące z różnych epok medale: od tych z początku XX wieku, poprzez okres międzywojenny do współczesności. Bardzo ważne miejsce na wystawie zajmują dwa dokumenty chodzieskiego Bractwa Strzeleckiego: protokolarz z połowy XVIII wieku i kopia prawa naszego bractwa z początku XIX wieku

– wyjaśnia Tadeusz Matraszek z Działu Muzealnego MBP w Chodzieży.

Bractwo Strzeleckie w Chodzieży powstało w roku 1754. Oznacza to, że mimo przerw jest najdłużej funkcjonującym chodzieskim stowarzyszeniem.

Ono powstało w czasach dosyć spokojnych, kiedy nie było żadnej wojny, a w założeniu bractwa strzeleckie, również to nasze, miały wspomagać obronę danego terenu. Chodzieskie Bractwo powstało więc w okresie stosunkowo spokojnym, dlatego oprócz treningu strzeleckiego i obronnego spełniało funkcje sportowe i kulturalno-zabawowe.

W momencie powstania Bractwo Strzeleckie w Chodzieży liczyło 72 braci. Pod koniec XIX i na początku XX wieku było ich ok. 100. Natomiast w okresie międzywojennym do roku 1939 liczyło ok. 80 braci. Dzisiaj w Chodzieży jest 26 sióstr i braci stałych oraz 3 honorowych.

Wśród wielu eksponatów, które można podziwiać na wystawie, są też przekazane przez rodzinę zastępcy burmistrza Chodzieży Piotra Witkowskiego. Jakie zatem są związki rodziny Witkowskich z Bractwem Strzeleckim?

Mój pradziadek Paweł Witkowski należał w latach międzywojennych do chodzieskiego Bractwa. Został nawet w pewnym roku wicekrólem i z tego właśnie okresu pochodzą te pamiątki. To głównie jego medale i odznaczenia

– wyjaśnia Piotr Witkowski.

Aktywnymi członkami Bractwa Strzeleckiego są burmistrz Chodzieży Jacek Gursz oraz starosta chodzieski Mirosław Juraszek.

Namówili mnie do tego bracia, kiedy byłem burmistrzem Chodzieży. To już mija 20 lat. Jestem niemal od początku, kiedy reaktywowano bractwo w naszym mieście. To jest bardzo ważna tradycja. W Chodzieży, tak jak w każdym większym mieście, bractwa strzeleckie służyły ówczesnym mieszkańcom w obronie interesów rzemieślników, jak i obronie samego miast oraz oczywiście zabawie. Tak jest i dzisiaj. Poprzez swoją obecność dodajemy odpowiedniego klimatu i barwy różnego rodzaju miejskim uroczystościom. Myślę, że nam się to udaje, podobnie jak te działania, które służą zabawie i integracji osób, które chcą tradycje brackie celebrować. Kilka razy w roku mamy strzelania, które również służą integracji. Bierzemy też udział w życiu naszej społeczności miejskiej m.in. poprzez działania charytatywne na ważne cele, jak choćby teraz strzelcy wspierali akcje pomocowe na rzecz Ukrainy

– mówi starosta chodzieski Mirosław Juraszek.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja poświęcona historii Bractwa Strzeleckiego w Chodzieży oraz koncert trębaczy myśliwskich z Goraja. Miejska Biblioteka wydała też książkę „Historia Bractwa Strzeleckiego w Chodzieży 1754-2022”. Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto