Zrób to sama: Jak zrobić ciepłe skarpety na pięciu drutach dla twojego maluszka

Dorota Michalczak
Dni coraz chłodniejsze, zadbajmy o nogi naszych milusińskich, którzy po domu lubią biegać w samych skarpetkach. Do wykonania ciepłych skarpet potrzebne nam będzie pięć drutów i nieduży kłębek włóczki. W wolnej chwili możemy zrobić dwie cieplutkie skarpetki. Podaję sposób wykonania skarpetek długość 10 cm, z cienkiej anilany. W ten sam sposób lecz przy zwiększonej ilości oczek, możemy wykonać podobne dla siebie.

Zrób to sama: Jak zrobić ciepłe skarpety na pięciu drutach dla twojego maluszka

Foto1. Na cztery druty nabieramy 32 oczka (po 8 na każdym z drutów). Całość zamykamy związując nitkę kończącą ostatni rząd z pierwszym oczkiem.

Foto 2. Piątym drutem przerabiamy 25 rzędów wzorem ściągaczowym. Jedno oczko w lewo, drugie w prawo. Można też dwa oczka lewe i dwa oczka prawe. Oraz 5 rzędów - same oczka prawe. Mając już żądaną długość, całość rozdzielamy na trzy druty. I tak na jednym drucie mamy 16 oczek, natomiast na drugim i trzecim po 8.

Foto 3. Na drucie z szesnastoma oczkami wyrabiamy piętę. Przerabiając nieparzyste rzędy na prawo, parzyste na lewo. Takim sposobem robimy 16 rzędów.

Foto 4. Teraz musimy wyprofilować piętę. Dalej mając robótkę na drucie pierwszym, zabieramy się za gubienie oczek. Z 16 oczek musimy teraz otrzymać tylko sześć. Rząd pierwszy przerabiamy 10 oczek na prawo,
oczko 11. i 12. przerabiamy razem - powstaje jedno oczko a drugie jest gubione. Pozostałe cztery oczka pozostają na jednym z drutów. Odwracamy naszą robótkę i jako pierwsze oczko mamy to z gubionym, teraz na lewo przerabiamy 4 oczka a następne dwa razem. Takim to sposobem znowu pozostaje nam końcówka z czterema oczkami. Robótkę odwracamy i za każdym rzędem na środku musimy mieć 6 oczek. Oczka boczne gubimy. Kiedy już na drucie pozostanie nam 6 oczek, do dalszej pracy trzeba włączyć pozostałą część skarpetki na dwóch
drutach.

Skarpety na pięciu drutach

Foto 5. Mając 8, 8, i 6 oczek musimy dobrać. I tak po stronie, gdzie było 16 rzędów przerabianych prosto, do momentu wyrabiania pięty. Przerabiamy - 6 oczek powstałych na jednym drucie teraz dobieramy na tych 16 rzędach 8 oczek, następnie przerabiamy po 8 oczek na dwóch drutach oraz ponownie dodajemy 8 oczek na długości 16 rzędów i przekładamy trzy oczka z drutu pierwszego, tak żeby na nich była równa ilość oczek - 11.

Foto 6. Przerabiamy oczka na wszystkich czterech drutach na prawo. Na drutach gdzie mamy po 11 oczek musimy gubić w co drugim rzędzie po jednym oczku i tak do chwili uzyskania równej ilości oczek na wszystkich drutach.

Foto 7. Przerabiamy na prawo 18 rzędów, to będzie stanowiło stopę skarpety. Teraz w co drugim rzędzie gubimy po jednym oczku z każdego drutu do chwili uzyskania na każdym drucie dwóch oczek, które zbieramy igłą i zszywamy. Takim to sposobem mamy zrobioną skarpetkę. A że nogi dwie to i skarpetki muszą być… do pary. Drugą wykonujemy w identyczny sposób.

Foto 8. Gotowa skarpetka, teraz odrobina fantazji w przyozdobieniu naszego dzieła. Tak, żeby naszemu maluchowi się spodobało.

Koszyczek na szydełku - zrób to sam ...

Rekord Gorzowa w dzierganiu na drutach

Źródło:gazetalubuska.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Zrób to sama: Jak zrobić ciepłe skarpety na pięciu drutach dla twojego maluszka - Zbąszyń Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie