Znaleziono wyjątkowe zdjęcia dawnej Warszawy. Stolica w II RP, zniszczona w czasie wojny i ruiny z lat 50.

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Ruiny kamienic po stronie Dekerta przy Rynku Starego Miasta. Od lewej kamienice od nr 42 (róg Nowomiejska) do nr 28 (róg Krzywe Koło). Rok 1945.
Ruiny kamienic po stronie Dekerta przy Rynku Starego Miasta. Od lewej kamienice od nr 42 (róg Nowomiejska) do nr 28 (róg Krzywe Koło). Rok 1945. Muzeum Powstania Warszawskiego / Tadeusz Bukowski
Udostępnij:
Odnaleziono niezwykłe zdjęcia Warszawy z lat 1935-55. Fotograf AK Tadeusz Bukowski uwiecznił stolicę w czasie II RP, wojny, Powstania i lat 50. Część z nich opublikował przed śmiercią, inne znajdowały się w rodzinnym archiwum. Teraz, po raz pierwszy, ujrzą światło dzienne. Ich wybór prezentujemy poniżej.

Niesamowita kolekcja zdjęć dawnej Warszawy

Fotograf Tadeusz Bukowski ps. „Bończa” pracował dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. W Warszawie mieszkał przed wojną, a także – z roczną przerwą, aż do śmierci w 1980. Stolicę fotografował już wcześniej, bo w czasach II RP. Podczas okupacji i Powstania Warszawskiego na polecenie AK dokumentował działania Niemców, zniszczenia oraz oddziały powstańcze i ludność cywilną.

Negatywy ukrył w kilku miejscach, m. in. w piwnicy kamienicy przy ul. Drewnianej 12. We wrześniu 1944 został zatrzymany przez Niemców, a z miasta wyszedł jako cywil. Następnie wraz z żoną przeprowadzili się do Katowic. Wiosną przyjechał na krótki czas do Warszawy, by znów fotografować, tym razem ruiny. Wtedy odnalazł część negatywów schowanych w czasie wojny. Niektóre ze zdjęć opublikuje krótko przed śmiercią w 1980 roku, w albumie „Warszawa w Dniach Powstania 1944”.

- Pojedyncze zdjęcia Bukowskiego krążyły już w obiegu, np. „Stolica” przez lata publikowała zdjęcia powstańcze. Staraliśmy się dotrzeć do konkretnych autorów. Zdobyłam telefon do Tomasza Bukowskiego [syna Tadeusza – red.] i zapytałam o prawa autorskie do odbitek. Przy okazji dowiedziałam się o innych negatywach, które przechowuje rodzina. Po paru latach rozmów doszło do ich przekazania – mówi Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ruiny kamienic po stronie Dekerta przy Rynku Starego Miasta. Od lewej kamienice od nr 42 (róg Nowomiejska) do nr 28 (róg Krzywe Koło). Rok 1945.

Znaleziono wyjątkowe zdjęcia dawnej Warszawy. Stolica w II R...

Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło od rodziny Bukowskich całą kolekcję około 1800 fotografii przedstawiających Warszawę w latach 1934-1955. Tak powstał album składający się z wyboru ponad 260 zdjęć, który właśnie został wydany: „Tadeusz Bukowski. Fotografie Warszawskie 1935-1955”. W środku znalazł się życiorys fotografa, opisy najważniejszych obiektów, a także artykuł varsavianistyczny przedstawiający historię dwudziestu burzliwych lat z życia Warszawy.

Za opis i datowanie zdjęć odpowiedzialny był zespół pod przewodnictwem varsavianisty Ryszarda Mączewskiego.

- W albumie zaczynamy od dobrze udokumentowanego pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego z maja 1935, a kończymy w okolicach 1955 roku. Później Bukowski nie robił już zdjęć na taką skalę – tłumaczy nam Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Bukowski robił zdjęcia seriami. Analizując kilka naraz łatwiej było je zidentyfikować. Aczkolwiek była to detektywistyczna praca. Próbowaliśmy datować zdjęcia chociażby na podstawie gazet widocznych na fotografiach – dodaje.

W środę 6 listopada o godz. 18 w Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatorem) odbędzie się premiera albumu. Spotkanie z Joanną Lang i Ryszardem Mączewskim poprowadzi varsavianista Piotr Otrębski. Podczas premiery album będzie można kupić w promocyjnej cenie 40 zł.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Materiał oryginalny: Znaleziono wyjątkowe zdjęcia dawnej Warszawy. Stolica w II RP, zniszczona w czasie wojny i ruiny z lat 50. - Warszawa Nasze Miasto

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdzie byli zydzi jak trzeba bylo odbudowac kraj???

T
Tak

W kwestii roszczeń żydowskich

Wpierw niech wskażą na zdjęciach o jakie dokładnie lokale im chodzi i gdzie są na fotografiach

Jeśli potrafia- później przedstawić koszt odbudowy, doprowadzenie przez te lata do wersji LUX a na koniec podliczyć ile to są winni nam Polakom za okres od 1939 to dnia dzisiejszego za niezapłacone podatki wraz z urzędowymi odsetkami za ten czas

G
Gość

W środę 6 listopada o godz. 18 w Muzeum Powstania Warszawskiego.... Data jest poprawna?

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie