Elewacja budynku dworca PKP dziś cieszy oczy mieszkańców odrestaurowanymi historycznymi detalami Elewacja budynku dworca PKP dziś cieszy oczy mieszkańców odrestaurowanymi historycznymi detalami

Elewacja budynku dworca PKP dziś cieszy oczy mieszkańców odrestaurowanymi historycznymi detalami (© Archiwum UG Czerwonak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozwój lokalnych połączeń kolejowych to ważna część działań zmierzających do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych Wielkopolan. Nie byłoby to możliwe bez rewitalizacji dworców. Te inwestycje są możliwe dzięki dużemu wsparciu z funduszy europejskich. Kolejną jest rewitalizacja dworca w Bolechowie.

  •  

    Skomentuj

Zabytkowy budynek po rewitalizacji znów świeci pełnym blaskiem i zapewni warunki podróżowania na miarę XXI wieku.
Charakterystyczny czerwony budynek dworca w Bolechowie w 1937 roku był świadkiem powitania rumuńskiego króla Karola II przez marszałka Rydza-#-Śmigłego, ministra Józefa Becka i żołnierzy 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Jednak później historia nie była dla niego tak łaskawa. Lata zaniedbań, spowodowane m.in. spadającą rolą stacji sprawiły, że znalazł się w opłakanym stanie, wykorzystywany częściowo na mieszkania

W ubiegłym roku, pod nadzorem konserwatora zabytków, przeszedł gruntowną rewitalizację. Konieczna była wymiana części konstrukcji dachu, na którą trafiła nowa dachówka, poddasze zyskało docieplenie. Odnowiono ceglaną elewację, wymieniono wszystkie istniejące instalacje. Budynek został wyposażony w całkiem nowy, przyjazny środowisku gazowy system grzewczy. Kolejne prace to wymiana okien i drzwi, a także przebudowa pomieszczeń.

Dawne mieszkania zostały przekształcone na powierzchnie użytkowe. Na parterze budynku znalazła się strefa obsługi pasażera w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także miejsca na przyszłe lokale usługowe. W dworcowym budynku będzie działał także klub seniora, swoje miejsce znajdą sołtysi z terenu gminy. Poddasze jest przeznaczone na harcówkę dla bolechowskiej drużyny.

Inwestycja została dofinansowana z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 2020. Dofinansowanie wyniosło milion złotych.


obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl
 


                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków