Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół młodzieżowy Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej: Razem potrafią wszystko!

ANK
W grupie młodzieży z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej nie brakuje talentów i silnych osobowości. Za nimi pracowity rok - a co planują na kolejny?

Chociaż mają dopiero kilkanaście lat, potrafią samodzielnie zorganizować grę miejską dla ponad setki osób, przygotować wystawę historyczną, a nawet - namalować mural. W grupie młodzieży z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej nie brakuje talentów i silnych osobowości. Kto wie, czy wśród nich nie ma na przykład przyszłej gwiazdy albo polityka? Jedno jest pewne: jeszcze nie raz o nich usłyszymy!

Aktualnie Zespół młodzieżowy TMZCh liczy siedemnaście osób w wieku od 13 do 17 lat. W jego skład wchodzi 14 dziewcząt i 3 chłopców. W ostatnim projekcie, w ramach którego przy ul. Podgórnej powstał mural związany z Powstaniem Wielkopolskim, brali udział: Nastazja Boguszyńska, Martyna Foethke, Zuzanna Jankowska, Anna Jakimcio, Szymon Kaja, Natalia Kałużna, Rozalia Kantorska, Tymoteusz Kokosz, Igor Kujawski, Karolina Ławniczak, Martyna Maćkowiak, Monika Mocarska, Natalia Nowacka, Klaudia Nowak, Wiktoria Nowak, Anna Olejniczak i Marta Szymańska. W 2016 roku grupa była nieco mniejsza - tworzyło ją 13 dziewczyn i tylko jeden chłopak.

Przed powstaniem Zespołu młodzieżowego TMZCh także współpracowało z młodymi mieszkańcami Chodzieży, ale robiło to głównie za pośrednictwem szkół. Wszystko zmieniło się dwa lata temu za sprawą projektu „Tajemna Chodzież”. W jego ramach zorganizowano kilkanaście wypraw do ciekawych miejsc na terenie miasta i gminy. W spotkaniach, łączących historię z innymi treściami edukacyjnymi oraz - przede wszystkim - z dobrą zabawą, każdorazowo brało udział po kilkadziesiąt osób.

Po sukcesie „Tajemnej Chodzieży” postanowiono pójść o krok dalej i stworzyć takie warunki, w których to młodzi chodzieżanie mieliby szansę bardziej się wykazaći samodzielnie coś zorganizować. Świetną okazją ku temu był program „Równać Szanse”, prowadzony i finansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Jak mówi opiekun Zespołu młodzieżowego Dariusz Sałata, młodzież realizująca przedsięwzięcia w ramach programu powinna mieć „wolną rękę”, ale także prawo do popełniania błędów. Dorośli mają jedynie - w razie potrzeby - służyć jej radą i pomocą.

Na początku tej pomocy było oczywiście trochę więcej, ale teraz - po dwóch latach działalności i kilku bardzo udanych projektach - ogranicza się ona już głównie do kwestii logistycznych i niektórych formalności: m.in. tych związanych z rozliczeniami. W grupie wyłonili się liderzy, tacy jak Marta Szymańska, która z zespołem związana jest od samego początku i która w 2016 roku wygrała „Konkurs młodzieżowych liderów” w programie „Równać szanse”. To ona koordynowała tworzenie muralu oraz przygotowania do gry miejskiej.

- Dlaczego akurat ja? To chyba przez ten mój charakter - żartuje.

Szymon Kaja, który także należy do zespołu od początku jego istnienia, jest z kolei ekspertem w sprawie pozyskiwania sponsorów. Jak nikt inny potrafi przekonywać firmy i instytucje do wspierania pomysłów młodzieży. Choć przedsięwzięcia nie są drogie, to jednak wymagają pewnych nakładów. Najważniejsze - jak podkreśla Dariusz Sałata - jest jednak to, że młodzież uczy się dzięki nim pracy w grupie, planowania zadań oraz nawiązywania nowych kontaktów .

Członkowie zespołu wszystkie decyzje podejmują wspólnie - czy to poprzez dyskusję, czy też przez głosowanie. Podczas pracy nad projektami są w kontakcie niemal przez całą dobę dzięki smartfonom i internetowym komunikatorom. SMS-y wymieniają nawet w nocy - nie tylko ze sobą, ale także z burmistrzem Jackiem Gurszem, który mocno kibicuje ich działaniom. Kiedy grupa się spotyka, nie może zabraknąć uwielbianej przez wszystkich pizzy.

Oczywiście działalność młodzieży w TMZCh to nie tylko praca. Są także wycieczki - m.in. do Magazynu Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach czy do bunkra przeciwatomowego w Bydgoszczy, w którym znajduje się specjalny „pokój zagadek”.

Aktualnie grupa korzysta z przerwy świątecznej i spotyka się rzadziej, ale od nowego roku rusza z nowym projektem. Będzie kręcić film o Chodzieży.

- Scenariusza jeszcze nie mamy, ale na pewno będzie ciekawie - zapowiada Marta Szymańska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto