MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudował największą w Polsce kolekcję zestawów Lego Technic. Pół miliona klocków zamienił w maszyny, które można oglądać w Krakowie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jeden ze złożonych zestawów, które można oglądać na wystawie
Jeden ze złożonych zestawów, które można oglądać na wystawie Marcin Banasik
Ogromne maszyny pracujące w kopalniach, statki kosmiczne, dźwigi, ciężarówki, superszybkie auta - m.in. takie modele tworzył przez ostatnie 20 lat lat Piotr Miodziński. Mężczyzna pracował w dużych korporacjach produkcyjnych. - Praca była bardzo stresująca, dlatego musiałem znaleźć sobie zajęcie, które pozwoliłoby mi zapomnieć o problemach. Składanie zestawów Lego Technic nadawało się do tego idealnie. W wieku 50 lat rzuciłem pracę i otworzyłem wystawę moich prac. Nie żałuję - mówi pasjonat.

Pierwszy zestaw od wujka

Na wystawie można zobaczyć pierwszy zestaw Piotra, który dostał od wujka w wieku 6 lat oraz zestaw TECHNIC, od którego zaczęła się pasja do tej serii klocków. Następnie wystawa pokazuje ogromną ilość zgromadzonych przez lata zestawów.

- Dla mnie to coś więcej niż klocki. One uczą tego, jak zbudowane są poszczególne maszyny i co sprawia, że się poruszają i pracują. Dla młodego człowieka to duża dawka wiedzy - zapewnia kolekcjoner zestawów Technic.

700 złożonych maszyn

W podziemiu lokalu stoją specjalnie skonstruowane gabloty, w których znajduje się 700 złożonych zestawów. Obok jest też sala warsztatowa, gdzie dzieci mogę same spróbować sił z budową zestawów.

Piotr Miedziński nie ukrywa, że jest osobowością pedantyczną. U niego każdy klocek i łączenia muszą być ułożone idealnie, to znaczy tak, żeby nawet po latach bez problemu można było poznać kto to składał. Kiedy wyjmuje złożone zestawy z gablot, zakłada białe rękawiczki jak numizmatycy, którzy biorą do ręki drogocenne monety.

Pojazdy mają bardzo realistyczny wygląd

- O ile pierwsze zestawy, oprócz standardowych klocków znanych z innych serii, zawierały tych części dosłownie garść, to z czasem seria zaczęła coraz bardziej różnić się od pozostałych, dzięki coraz większej specjalizacji i coraz większej ilości klocków dedykowanych właśnie dla niej. Dziś jest na odwrót; klocków Technic jest w zestawie przeważająca ilość, a tych znanych z innych serii jest garść. Dzięki temu maszyny czy pojazdy mają bardzo realistyczny wygląd i w niczym nie przypominają pierwszych kanciastych maszyn, budowanych ze zwykłych klocków - tłumaczy kolekcjoner.

Nowa pasja

Piotr twierdzi, że w wieku 50 lat odnalazł swoje powołania. Jest nim praca z dziećmi.
- Bardzo dobrze czuję się tłumacząc najmłodszym zawiłości techniki na przykładzie moich zestawów. Dzieci są bardzo ciekawe świata i tak naprawdę trzeba tylko znaleźć sposób na to, jak je odciągnąć od komputerów i zarazić pasją - zapewnia pasjonat.

Wystawę Lego Technik można oglądać przy ul. Kościuszki w Krakowie.

- Seria Lego Technic została wprowadzona na rynek w 1977 roku. Dla mnie stanowi świadectwo nieskończonych możliwości łączenia zabawy i nauki; w tym wypadku inżynierii i mechaniki. Na przestrzeni lat ta kultowa seria przeszła niezwykłą ewolucję, odzwierciedlając postęp technologii dziejący się równolegle w świecie rzeczywistym - mówi Piotr Miedziński

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto