Z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Zielony Zakątek” w Chodzieży

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Zielony Zakątek” w Chodzieży

Wiosna to czas, w którym rozpoczynają się prace nie tylko w prywatnych przydomowych ogródkach ale również i na chodzieskich ogródkach działkowych. Z wiosenną wizytą byliśmy
w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Zielony Zakątek” w Chodzieży, którego prezesem od 2018 roku jest Wojciech Wrzeszcz.

Obecnie ROD „Zielony Zakątek” – jak poinformował jego prezes - jest największym ogrodem działkowym w Chodzieży, zrzesza około 600 członków, posiada 423 działki, każda
o średniej powierzchni 408 m2 i zajmuje obszar 21 hektarów.

ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży istnieje od 1965 roku i ma bogatą historię i tradycje. Właśnie w 2019 roku obchodziliśmy 55-lecie istnienia naszego ogrodu-powiedział Wojciech Wrzeszcz. Było to ważne wydarzenie dla nas wszystkich działkowiczów jak i też środowiska. Na tę okoliczność uhonorowani i odznaczeni zostali zasłużeni działkowcy oraz osoby działające na rzecz Ogrodu. Z okazji też tego wydarzenia zostało posadzone na terenie Ogrodu drzewo 55-lecia – dąb „ Kostek”.
Aktualnie działkowicze na swoich działkach prowadzą wiosenne porządki, przycinają gałęzie drzew owocowych, sadzą drzewka i krzewy oraz przygotowują ziemię pod tegoroczne uprawy.
W szklarniach i pod foliami pierwsze siewy warzyw, a działki przyozdabiają już wiosenne kwiaty.

Czy można kupić działkę?

Tak. Można złożyć wniosek do zarządu o przyjęcie na członka ROD i wówczas wykupić
od poprzedniego właściciela to co jest na danej działce (altana, drzewka, krzewy, nasadzenia, rośliny, chodniki i inne urządzenia). Należy jednak dodać, że zgodnie z ustawą, grunty, na których są wyznaczone działki stanowią własność skarbu państwa i nabyć ich na własność nie można. ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży, podobnie jak i pozostałe ogrody działkowe należą
do Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców, które jedynie zarządza na zasadzie wieczystego użytkowania. Cenę trudno określić bo zależy od stanu faktycznego danej działki.
W chwili obecnej zostało tylko kilkanaście działek do przejęcia. Dodam, że tereny i obiekty na Ogrodzie są monitorowane. Ogród podzielony jest na aleje, każda działka posiada przyłącze elektryczne i dostęp do wody.
Ponadto ROD Zielony Zakątek posiada Dom Działkowca z dużą salą i zapleczem kuchennym. Mieści się również w nim Ośrodek Finansowo-księgowy, który prowadzi obsługę księgową dla wszystkich ogrodów z powiatu chodzieskiego.

Współpraca

Ważnym elementem działalności Ogrodu jest współpraca z instytucjami samorządowymi, edukacyjnymi, organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi z terenu naszego powiatu oraz Okręgowym Zarządem PZD w Pile na rzecz wszystkich ogrodów i całego środowiska. Między innymi współorganizujemy corocznie Wystawy Plonów i Kwiatów CORSO w Chodzieży i Dzień Dziecka na terenie naszego Ogrodu. Dla dzieci ROD udostępnia plac zabaw oraz przygotowaną specjalną ścieżkę edukacyjną. Szczególnie ceni sobie współpracę z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chodzieży, dzięki którym ogród zyskał ostatnio stworzone przez nich tzw. lęgowniki oraz ule dla pszczół.

Wojciech Wrzeszcz, prezes „Zielonego Zakątka”: Serdecznie zapraszam wszystkich do dalszej współpracy oraz wszystkich aktywnych ludzi zainteresowanych wypoczynkiem na działkach ogrodniczych i wszystkich pasjonatów ogrodnictwa.
Jednocześnie dziękuję wszystkim partnerom oraz wszystkim, którzy pracują dla dobra Zielonego Zakątka, a przede wszystkim burmistrzowi Jackowi Gurszowi za bardzo dobrą współpracę
i za wszelką pomoc dla ROD.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie