Wywiad z Julianem Hermaszczukiem: Ludzie płacą podatki i mają prawo żądać...

ChodzieżNM
Wywiad Starosta Julian Hermaszczuk opowiada o tym dlaczego wciąż narzekamy na drogi powiatowe oraz jaka przyszłość czeka szkołę w Ratajach, po wprowadzeniu reformy oświatowej.

Słyszałam jak niedawno powiedział Pan, że gdyby powiat wydawał milion zł rocznie na drogi, to każdy kilometr byłby remontowany co 174 lata...

- Tak mówiłem, bo to obrazuje skalę problemu. Mamy 174 kilometrów dróg, a remont kilometra drogi, bez infrastruktury technicznej, to koszt 1 miliona złotych. Dlatego bez zewnętrznych pieniędzy nie jesteśmy w stanie przeprowadzać inwestycji drogowych. Kiedyś powiat otrzymywał na utrzymanie dróg 7 tysięcy zł na każdy kilometr, to było niewiele, ale teraz nie otrzymuje nic i musi sam wygospodarować pieniądze. A to niestety nie jest łatwe. Podam inny przykład, jest plan na modernizację drogi z Kamionki, przez Milcz i most na Noteci, do Śmiłowa - połączone zostałyby drogi krajowe ,,jedenastkę” i ,,dziesiątkę”. Opracowaliśmy projekt wspólnie z miastem i gminą Chodzież, gminą Kaczory i powiatem pilskim. Na jego realizację potrzeba około 36 milionów złotych, nasz wkład miałby wynieść około 18 milionów zł. A cały budżet powiatu wyniesie w przyszłym roku 46 milionów złotych, jakie więc mamy szanse na realizację samodzielnie takich projektów? Odpowiem: żadnych! Podobnie zresztą jak pozostałe powiaty w całej Polsce!

Tak więc nie ma wyjścia: drogi powiatowe będą słabe i ludzie wciąż będą narzekać.

- Ludzie płacą podatki mają prawo żądać, ale ja mówię jakie możliwości realne ma powiat. Trzeba także powiedzieć, że nasze drogi wybudowane zostały w innych realiach, ich podbudowa nie jest odpowiednia dla tak dużego natężenia i tak dużej ciężkości. Gdybyśmy się trzymali twardo przepisów, to żaden samochód powyżej 6 ton wagi nie mógłby zjechać z drogi wojewódzkiej na powiatową. Oczywiście w miarę możliwości modernizujemy i remontujemy nasze drogi w partnerstwie z gminami, a na bieżące utrzymanie dróg także wydaliśmy 600 tys. złotych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to wciąż mało - cieszyłbym się gdybyśmy mogli wydać 6 milionów złotych.

A co z remontem drogi powiatowej Margonin - Sypniewo?

- Są dwa warianty modernizacji drogi. Pierwszy, przy której obstaje burmistrz Margonina wart 7,5 miliona złotych zakładający poszerzenie jezdni oraz tańszy wariant za 2 miliony 600 tysięcy złotych. Ja uważam, że ten wariant drugi były wystarczający, tym bardziej, że droga biegnie przez teren, w którym planowane jest budownictwo mieszkaniowe i rekreacyjne, a więc nie ma potrzeby poszerzania drogi dla ciężkich samochodów. Może się mylę, ale ja myślę, że mieszkańcy tamtego rejonu nie chcą na swojej drodze tirów.

Inny temat: oświata. Dużo dobrego słyszy się ostatnio o chodzieskim szkolnictwie zawodowym.

- Proszę zauważyć, że kilka lat temu, gdy mówiono o tym, że 80 procent młodzieży powinno kończyć naukę ponadgimnazjalną z maturą, my inwestowaliśmy w szkolnictwo zawodowe. Dzisiaj nasz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Centrum Edukacji Zawodowej to placówki nowoczesne, ze świetnym wyposażeniem. A myślę, że najlepszą rekomendacją jest to, że firma Lumag - która ma sprzęt na poziomie światowym - uznała, że w pierwszym roku może kształcić uczniów ze swojej szkoły patronackiej w naszym CEZ. Chyba lepszej rekomendacji nie potrzeba...

O ile byt ZSP nie jest zagrożony, to co zdaje się, że przyszłość Zespołu Licalno-Gimnazjalnego w Ratajach nie jest pewna?

- 18 listopada spotkaliśmy się z Radą Gminy i usłyszeliśmy zdecydowanie, że gmina Chodzież po wdrożeniu reformy oświatowej nie zamierza tworzyć szkoły podstawowej w Ratajach, czyli zostaniemy z problemem sami. 24 października spotkam się z nauczycielami, później będziemy rozmawiać z rodzicami... Mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy sposób na to, aby szkołę utrzymać. Jeśli nie uda się wypracować nowej wizji dla placówki, to będę apelować do gminy Chodzież oraz do szkół z terenu gminy, aby tworząc 8-klasowe szkoły najpierw sięgali po nauczycieli z Rataj, którzy są świetnie przygotowani i mają doskonałe doświadczenie. Czeka nasz trudny czas, ale myślę, że znajdziemy rozwiązanie problemu.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie