MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki dzieci. Policja radzi co zrobić, aby dotarły na miejsce bezpiecznie

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży informuje, że istnieje możliwość przeprowadzenia doraźnej kontroli autokarów i kierowców. Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail dyżurnego KPP w Chodzieży: [email protected] z kilkudniowym wyprzedzeniem.

W okresie wiosenno - letnim wzrasta liczba wyjazdów zorganizowanych, związanych z wycieczkami dzieci i młodzieży. Niestety, nie zawsze przewoźnicy utrzymują określone standardy w zakresie stanu technicznego i wyposażenia autokarów. Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży informuje, że istnieje możliwość przeprowadzenia doraźnej kontroli autokarów i kierowców. Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail dyżurnego KPP w Chodzieży: [email protected] z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chodzieży radzi także rodzicom, opiekunom oraz organizatorom wypoczynku, jak można ograniczyć potencjalne zagrożenia związane z podróżą:
• należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów – zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi;

• należy wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku;

• opiekunowie w trakcie podróży powinni zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym. Bezpieczne prowadzenie pojazdu uzależnione jest między innym od kondycji psychofizycznej kierowcy. Zatem, by zapewnić odpowiednią spostrzegawczość, reakcję na drodze, kierowca powinien przestrzegać minimalnych okresów przerw i odpoczynków oraz maksymalnych okresów jazdy.

• w autobusie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa kierujący oraz pasażerowie są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy;

• opiekunowie powinni zwracać uwagę na wybór miejsca do postoju autobusu. Często bowiem obserwuje się sytuacje, w których postój jest robiony w miejscu zabronionym lub przypadkowym. Sytuacja taka może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dzieci, które przebiegają przez jezdnię, lub wybiegają zza autobusu. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postój autobusu na wyznaczonych parkingach.

• opiekunowie każdorazowo po każdej przerwie powinni sprawdzić stan liczebny dzieci;

• Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej „przewóz dzieci”.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. Przypominamy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto