Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy radni Gminy Chodzież poparli projekt utworzenia Parku Krajobrazowego Dolina Noteci

Marek Wolski
Marek Wolski
Jedną z uchwał, którą podjęli radni gminy Chodzież na sesji w dn. 10 lutego było ustosunkowanie się do projektu uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Dolina Noteci. Wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem tego projektu.

Przypomnijmy, że 26 stycznia w Urzędzie Gminy w Chodzieży odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego omówili projekt uchwały powołującej do życia Park Krajobrazowy Dolina Noteci. Zanim zajmą się nim radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, swoje uchwały w tej sprawie podejmą rady miast i gmin na terenie których ma powstać park, w tym m.in. radni Gminy Chodzież.

Podczas sesji Rady Gminy Chodzież, która odbyła się 10 lutego, wszyscy radni zagłosowali "za" i pozytywnie ocenili projekt uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie Parku Krajobrazowego Dolina Noteci.

Park Krajobrazowy Dolina Noteci ma objąć obszar o powierzchni ok. 42 tys. ha, leżący na terenie 13 gmin północnej Wielkopolski. Na terenie Gminy Chodzież to teren o powierzchni 3 773,16 ha.

Powołanie Parku – jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały rady Gminy Chodzież – ma na celu ochronę jedną z najlepiej zachowanych bagiennych dolin rzecznych w zachodniej Polsce, stanowiący ostoję ptasią o randze europejskiej, obejmujący w większości torfowiska niskie i zalewowe łąki. Na tym terenie funkcjonuje już Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Noteci”, specjalny obszar ochrony siedlisk PLH300004 „Dolina Noteci” oraz obszar specjalnej ochrony ptaków PLB300003 „Nadnoteckie Łęgi”.

W trakcie wspomnianego spotkania w Urzędzie Gminy w dn. 26 stycznia Daniel Lisek zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz kierowniczka Zespołu ds. Ochrony Przyrody i Krajobrazu rzeczowo odpowiadali na wątpliwości zgłaszane przez rolników z gminy Chodzież i po kolei omówili planowane zakazy, które mają obowiązywać na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Noteci.

Wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner mówiąc o korzyściach płynących z powstania Parku Krajobrazowego wymieniła wówczas m.in. rozwój turystyki oraz ochronę cennego dziedzictwa naturalnego i kulturowego terenów nad Notecią. Dyrektor Daniel Lisek mówił także o tym, że gmina będzie otrzymywać więcej punktów w konkursach zarówno grantowych, jak i dotyczących rozwoju infrastruktury oraz o dofinansowaniu wyjazdów dzieci do „zielonej szkoły”.

Uchwały dotyczące projektu utworzenia Parku Krajobrazowego Dolina Noteci muszą podjąć radni wszystkich 13 gmin, na terenie których ma się on znajdować.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto