Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce premiera filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja” (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Tworzenie filmu ,,Płomień wolności - budzyńska epopeja"
Tworzenie filmu ,,Płomień wolności - budzyńska epopeja" ,,Izba Muzealna" w Budzyniu, BOŻ
„Płomień wolności – budzyńska epopeja” to tytuł filmu, którego pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserem jest Hanna Danielewicz – historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Po latach tworzenia - w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera.

W budzyńskim kinie MEWA, 8 lutego (środa) o godzinie 18, odbędzie się prezentacja filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja”. Wstęp dla wszystkich jest wolny.
- Mamy 135 miejsc, jeśli okaże się, że zainteresowanie filmem jest duże, to pomyślimy o kolejnym seansie - mówi Hanna Danielewicz, historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
To ona kilka lat temu napisała scenariusz i zajęła się reżyserią.
- Po drodze mieliśmy wiele kłód, w tym pandemię, ale udało się wszystko dopiąć - mówi H. Danielewicz. - Widziałam efekt i przyznaję, że mnie wzrusza. Jak ocenią inni? Okaże się wkrótce.

PIERWSZE DZIEŁO H. DANIELEWICZ - OTWARCIE ,,IZBY MUZEALNEJ" W BUDZYNIU

Życie w czasie Powstania Wielkopolskiego

Jest to fabularyzowany dokument, opowiadający o wydarzeniach z okresu powstania. Znajdują się w nim sceny związane z wyzwoleniem Budzynia 5 stycznia 1919 r., zdobyciem niemieckiego wozu pancernego Ehrhardt M17 w dniu 7 lutego 1919 r. czy działaniami sił powstańczych na północnym odcinku frontu powstańczego. Nie zabraknie także „obrazków”, ukazujących codzienne życie mieszkańców w tamtym czasie.

Scenariusz filmu jest oparty na wspomnieniach powstańców. Autorem zdjęć jest Sławomir Janiszewski, a aktorami między innymi przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Za udźwiękowienie odpowiada Grzegorz Wróblewski.

- Nie zabiegałam nawet o pieniądze i całoś opiera się na społecznym ruchu. Przez obraz przewinęło się ze stu aktorów, a wszystkim którym proponowałam grę zgadzali się - mówiła nam w 2019 roku Hanna Danielewicz, gdy w Budzyniu kręcono scenę - ślub Kabatów.
To Ewa Kabat w swojej książce ,,Budzyń i jego powstańcy” przypomniała jej to wydarzenie, bo to właśnie ojciec jej teścia-powstaniec, 14 stycznia 1919 roku brał ślub. Scenę wyjścia z domu do kościoła kręcono w budynku, w którym zdarzenie miało miejsce 100 lat temu.
KSIĄŻKA - BUDZYŃ I JEGO POWSTAŃCY

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto