Wkrótce premiera filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja” (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Tworzenie filmu ,,Płomień wolności - budzyńska epopeja"
Tworzenie filmu ,,Płomień wolności - budzyńska epopeja" ,,Izba Muzealna" w Budzyniu, BOŻ
„Płomień wolności – budzyńska epopeja” to tytuł filmu, którego pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserem jest Hanna Danielewicz – historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Po latach tworzenia - w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera.

W budzyńskim kinie MEWA, 8 lutego (środa) o godzinie 18, odbędzie się prezentacja filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja”. Wstęp dla wszystkich jest wolny.
- Mamy 135 miejsc, jeśli okaże się, że zainteresowanie filmem jest duże, to pomyślimy o kolejnym seansie - mówi Hanna Danielewicz, historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
To ona kilka lat temu napisała scenariusz i zajęła się reżyserią.
- Po drodze mieliśmy wiele kłód, w tym pandemię, ale udało się wszystko dopiąć - mówi H. Danielewicz. - Widziałam efekt i przyznaję, że mnie wzrusza. Jak ocenią inni? Okaże się wkrótce.

PIERWSZE DZIEŁO H. DANIELEWICZ - OTWARCIE ,,IZBY MUZEALNEJ" W BUDZYNIU

Życie w czasie Powstania Wielkopolskiego

Jest to fabularyzowany dokument, opowiadający o wydarzeniach z okresu powstania. Znajdują się w nim sceny związane z wyzwoleniem Budzynia 5 stycznia 1919 r., zdobyciem niemieckiego wozu pancernego Ehrhardt M17 w dniu 7 lutego 1919 r. czy działaniami sił powstańczych na północnym odcinku frontu powstańczego. Nie zabraknie także „obrazków”, ukazujących codzienne życie mieszkańców w tamtym czasie.

Scenariusz filmu jest oparty na wspomnieniach powstańców. Autorem zdjęć jest Sławomir Janiszewski, a aktorami między innymi przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Za udźwiękowienie odpowiada Grzegorz Wróblewski.

- Nie zabiegałam nawet o pieniądze i całoś opiera się na społecznym ruchu. Przez obraz przewinęło się ze stu aktorów, a wszystkim którym proponowałam grę zgadzali się - mówiła nam w 2019 roku Hanna Danielewicz, gdy w Budzyniu kręcono scenę - ślub Kabatów.
To Ewa Kabat w swojej książce ,,Budzyń i jego powstańcy” przypomniała jej to wydarzenie, bo to właśnie ojciec jej teścia-powstaniec, 14 stycznia 1919 roku brał ślub. Scenę wyjścia z domu do kościoła kręcono w budynku, w którym zdarzenie miało miejsce 100 lat temu.
KSIĄŻKA - BUDZYŃ I JEGO POWSTAŃCY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie