Wielki Piątek. Liturgia w chodzieskiej kolegiacie [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Liturgii Wielkiego Piątku w kolegiacie św. Floriana w Chodzieży przewodniczył ks. Krystian Molecki

W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie odprawia się mszy świętych, jest to jedyny taki dzień w roku liturgicznym. Odprawia się Liturgie wielkopiątkowe, taką właśnie sprawowano w chodzieskiej kolegiacie. Przewodniczył jej ks. Krystian Molecki.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Wielki Piątek. Liturgia w chodzieskiej kolegiacie [ZDJĘCIA]

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie