Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek. Kapłani pracujący w powiecie chodzieskim

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
W Polsce pracuje ok 30 tys kapłanów

1 kwietnia Kościół katolicki obchodzi Wielki Czartek, w którym ustanowiono sakrament kapłaństwa. Tego dnia w katedrach odbywa się Msza Krzyżma czyli specjalna Msza dla kapłanów.

W Polsce pracuje ok 30 tys kapłanów i od kilku lat spada liczba powołań. Natomiast liczba kapłanów na świecie od wielu lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W ostatnich latach liczba powołań wzrosła w Afryce i Ameryce Południowej.

W powiecie chodzieski pracuje kilkunastu kapłanów między innymi w Chodzieży, Szamocinie, Margoninie i Raczynie.

W parafii Nawiedzenia NMP w Chodzieży

pracuje trzech księży:

Proboszcz ks. Jan Korygacz, kapłanem został 30 maja 1987 roku. Święcenia przyjął w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kardynała Józefa Glempa. Ks. Korygacz pochodzi z miejscowości Szelejewo w gminie Gąsawa koło Żnina. Po święceniach pracował jako wikariusz w Nakle, Bydgoszczy, Solcu Kujawskim. Od 1 września 2019 roku jest proboszczem w parafii pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Chodzieży.

Ksiądz Łukasz Abram z pochodzi z Inowrocławia i wyświęcony na kapłana został w 26 maja 2013 roku w Gnieźnie. Po święceniach pracował jako wikariusz w Wągrowcu, Murowanej Goślinie, Inowrocławiu. Od 1 lipca 2019 roku jest wikariuszem w parafii pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Chodzieży.

Ksiądz Piotr Szcześniak pochodzi z Gniezna, święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 2012 roku w Gnieźnie. Następnie pracował jako wikariusz w Trzemesznie i w Inowrocławiu. Od 1 lipca 2019 roku jest wikariuszem w parafii Nawiedzenia NMP w Chodzieży.

W Raczynie

W parafii w Raczynie proboszczem od 2018 roku jest ksiądz Karol Łybek, który pochodzi z Gniezna. Wyświęcony na kapłana został w 2003 roku i pracował jako wikariusz w Kcyni, Gniewkowie, Inowrocławiu, Wrześni i Murowanej Goślinie.

W Szamocinie

Ksiądz Krzysztof Madecki jest proboszczem parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie od dnia 1 lipca 2014 r. Wcześniej był proboszczem w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie (2008-2014). Prywatnie pochodzi z Wapna.
Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1992 roku z rąk abpa Henryka Muszyńskiego. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie.

Ksiądz Przemysław Robaszkiewicz urodzony w 1992 roku. Pochodzi z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie. W 2018 roku obronił pracę magisterską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Digitalne duszpasterstwo. Nowe media w nowej ewangelizacji”. Ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Parafia w Szamocinie jest jego pierwszą placówką, na którą został skierowany przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego 1lipca 2019 roku.

W Margoninie

Proboszczem w Margoninie jest ksiądz Rafał Wnuk, który pochodzi z Gromadna koło Konina, kapłanem został w 1985 roku, a proboszczem w Margoninie jest od 2015 roku. Jako proboszcz pracował w Inowrocławiu i w Słupcy. Wcześniej był wikariuszem w Orchowie, Kcyni, Nakle, Żninie, Barcinie, Bydgoszczy i Solcu Kujawskim.

Ks. Łukasz Goroński, który pochodzi z Gniezna i w tym roku obchodzić będzie 9 lat kapłaństwa. Ma 34 lata. Od 2016 roku jest wikariuszem w Margoninie, wcześniej wikariuszem był w Inowrocławiu i Wągrowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto