Według rankingu „Wspólnoty”, na dofinansowaniach z UE najwięcej w powiecie zyskał Margonin!

ChodzieżNM
W Margoninie dzięki wsparciu UE budowane są drogi i ścieżki rowerowe. W Chodzieży - powstała m.in. promenada

W ubiegłym roku minęło 10 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Mamy więc za sobą dekadę intensywnego korzystania przez samorządy ze środków z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności czy pieniędzy, przeznaczonych na rozwój terenów wiejskich w ramach PROW. Czasopismo „Wspólnota” opublikowało właśnie ranking samorządów, które najlepiej wykorzystywały fundusze unijne w latach 2004-2014. Dane podano w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Najaktywniejszy Margonin

Jak wynika z opracowania, w naszym powiecie najwięcej na europejskich dofinansowaniach zyskała gmina Margonin. W swojej kategorii zajęła ona 205 miejsce, natomiast jeśli chodzi o kwotę wydatkowanych przez margoniński samorząd środków unijnych, to - jak podają autorzy rankingu - w ciągu minionej dekady było to 1626,60 zł „na głowę”.

- Miło jest być lokalnym liderem. Ten ranking tylko potwierdza to, co mówiliśmy: że poziom absorpcji środków unijnych mamy najwyższy. Dla gminy Margonin środki unijne w budżecie to ogromny postęp, rozwój i szansa na tworzenie wielu rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie, a także zwiększają jego komfort. Dla przykładu: oplatające Margonin ścieżki rowerowe to zasługa środków unijnych; nowoczesne targowisko, hala sportowa, kompleks zjeżdżalni wodnych, boisko piłkarskie, bezprzewodowy internet, świetlice wiejskie, sieć kanalizacji,

czy wreszcie projekty podnoszące kompetencje i wyrównujące szanse były możliwe wyłącznie dzięki wsparciu unijnemu - wymienia burmistrz Janusz Piechocki.

Jednocześnie - jak dodaje - gmina szykuje się już do kolejnej perspektywy finansowej.

- Niestety będzie ona ostatnia, dlatego trzeba ją wykorzystać jak najlepiej, aby nie pozostać w tyle. Nie ukrywam, że na ten moment przygotowujemy się intensywnie już od dwóch lat. Gotowych mamy kilkanaście projektów, w trakcie realizacji są kolejne i gdy tylko pojawia się okazja, tam wszędzie staramy się zaznaczyć swój udział - mówi Janusz Piechocki.

Wśród gmin wiejskich przoduje Budzyń

Szamocin, sklasyfikowany w tej samej kategorii co Margonin, wydał w minionym dziesięcioleciu 1092,88 zł z unijnej puli w przeliczeniu „na głowę”. Jednymi z większych inwestycji z wykorzystaniem unijnych środków były rewitalizacja targowiska, budowa dwóch hydroforni obsługujących Szamocin i Heliodorowo, budowa oczyszczalni ścieków w Szamocinie czy promenady nad jeziorem Siekiera. Również sporo pieniędzy gmina pozyskała dzięki projektowi ,,Odnowa i rozwój wsi”. Dzięki tym funduszom wyremontowano i zmodernizowano na przykład pięć świetlic wiejskich.

Spośród dwóch naszych gmin wiejskich, wyższą pozycję w zestawieniu zajął Budzyń z kwotą unijnych wydatków w wysokości 1020,54 zł „na głowę”. Dużą unijną inwestycją była tam m.in. budowa hali przy gimnazjum, która powstała w 2008 roku i kosztowała 4 miliony zł (w tym 2 miliony 700 tysięcy zł dotacji).

Wydatki gminy Chodzież finansowane ze środków unijnych w latach 2004-2014, wynosiły zaś - jak podano w rankingu - średnio 798,33 zł „per capita”. Jak często podkreśla wójt Kamila Szejner, samorząd gminny zabiega o pieniądze z zewnątrz właściwie w każdej dziedzinie: czy chodzi o budowę nowej, czy też o modernizację już istniejącej infrastruktury. Nie inaczej będzie również w przypadku nadchodzącej perspektywy.

Chodzież pozyskała ponad 100 milionów

„Powiatowy ranking” zamyka Chodzież, która - jak podają twórcy opracowania - w latach 2004-2014 pozyskać miała 694,69 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Z wynikiem tym nie zgadza się jednak burmistrz Jacek Gursz, według którego otrzymane przez miasto kwoty były znacznie wyższe.

- Lekko licząc, począwszy od 2006 roku otrzymaliśmy z Unii ponad 100 milionów złotych. Na samą promenadę dostaliśmy ok. 3 miliony złotych , a ok. 5 milionów - na organizację zajęć pozalekcyjnych w szkołach. Duże sumy pochłonęły też budowy i przebudowy dróg, projekty Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy inwestycja Miejskich Wodociągów i Kanalizacji - podkreśla burmistrz.

Skąd zatem tak niski wskaźnik w rankingu „Wspólnoty”? Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, którzy przygotowali opracowanie, zaznaczyli w nim, że dane na których oparli swoje zestawienie nie były pełne. Bazę dla rankingu stanowiły bowiem sprawozdania budżetowe samorządów, ale spora część dotacji unijnych pozyskiwana jest bezpośrednio przez spółki komunalne. Od roku 2011, badacze rozsyłali do nich specjalne ankiety. Niestety - odpowiadała na nie jedynie część miast.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie