Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Powiatowym w Chodzieży odbędą się bezpłatne badania USG aorty brzusznej. Trwają zapisy chętnych

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Zespół Zdrowa Aorta
Można zgłaszać się na bezpłatne badanie USG aorty brzusznej w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży przy ul. Stefana Żeromskiego 29, w Poradni Specjalistycznej. Do wyboru są dwa terminy. Badanie odbędzie się w dniach 12.11.2021 i 03.12.2021, w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego "Zdrowa aorta".

Program badań kierowany jest do mężczyzn w wieku 50–69 lat, mieszkających w województwie wielkopolskim. Badania te są dla pacjenta całkowicie bezpłatne, ponieważ finansowanie odbywa się z funduszy regionalnych Unii Europejskiej. Wczesna diagnoza może uratować życie. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.

Zapisy na badanie:

  • telefonicznie: 503 075 095
  • e-mail: [email protected] (proszę podać imię, nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu kontaktowego oraz miasto, w którym ma być wykonane badanie).

- Istnieje możliwość zorganizowania i przeprowadzenia bezpłatnego badania USG aorty brzusznej pracowników na terenie zakładu pracy (zapewniamy lekarza radiologa, sprzęt diagnostyczny i rejestratorkę medyczną) - jedynym wymogiem jest uczestnictwo w badaniu minimum 50 pracowników - informuje dr Anna Szalczyk, Koordynator Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego Zdrowa Aorta.

Dlaczego warto przeprowadzać badania USG aorty brzusznej? U większości osób tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Badanie USG aorty brzusznej pozwala w doskonały sposób wykryć chorobowo poszerzoną aortę - największą tętnicę człowieka, dzięki której krew jest doprowadzana do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek naszego ciała.
Tętniakiem aorty brzusznej nazywamy poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50%, czyli gdy ma ona więcej niż 3 cm. Pęknięty tętniak aorty brzusznej stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.
Konsultacja naukowa: Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto