Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W listopadzie wzrosła liczba zgonów w naszym powiecie

Bożena Wolska
Dzisiaj z powodu COVID-19 w Polsce zmarło 580 osób (wczoraj 674). Jak się okazuje jednak z danych większa liczba zgonów nie wiąże się wyłącznie z pandemią i koronawirusem.

Tylko w październiku w Polsce zmarło prawie 43,8 tysięcy osób. To kilkanaście tysięcy więcej niż rok temu. Kiedy GUS na początku miesiąca ogłosił swoje dane pojawiły się alarmistyczne komentarze, że może to być najgorszy miesiąc, gdy chodzi o śmiertelność Polaków od czasu II wojny światowej. Niestety, listopad z kolejnymi dziennymi rekordami zgonów z powodu COVID-19 może okazać się pod tym względem jeszcze gorszy.

Jak to wygląda w powiecie chodzieskim?

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Chodzieży wypisywane są akty zgonu osób, które zmarły na terenie Chodzieży, dotyczy to także osób przebywających w chodzieskich szpitalach, z których ,,płucny” jest szpitalem covidowym, a w Szpitalu Powiatowym - jak wiadomo - funkcjonuje oddział covidowy. Przebywają tam pacjenci z terenu powiatu, Wielkopolski oraz z bardziej odległych części kraju.

Jak mówi kierownik USC Grażyna Drewniak-Dutkiewicz, wzrost śmiertelności jest zauważalna - szczególnie w listopadzie. O ile we wrześniu 2019 roku chodzieski USC wydał 27 aktów zgonów, w tym roku było ich 35; w październiku 2019 było ich 34, w październiku br - 43, w listopadzie ubr. - 37, a do 24 listopada tego roku - aż 60!

Informacje o śmiertelności w samej Chodzieży udostępniono nam w Wydziale Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego. O ile w pierwszej połowie roku śmiertelność była porównywalna do ubiegłego roku - a w niektórych miesiącach niższa, to w drugiej połowie niestety systematycznie rośnie. Przedstawiamy statystyki, pierwsza liczba dotyczy 2019 roku, druga - 2020: styczeń - 24, 16; luty - 16, 16; marzec - 20, 20; kwiecień - 19, 13; maj - 20, 19; czerwiec -17, 15; lipiec - 17, 17; sierpień - 16, 20; wrzesień - 22, 23; październik - 20, 23; listopad -17, a do 24 listopada tego roku zmarły już 24 osoby.

Podobnie jest w innych gminach. Na przykład w Budzyniu i gminie Budzyń liczba zgonów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - w porównaniu do ubiegłego roku podwoiła się. O ile w 2019 roku od 1 października do 30 listopada zmarło 8 osób, to od 1 października do 24 listopada liczba ta wyniosła 19.

W Szamocinie i w gminie w 2019 roku zmarło 68 osób, a do 24 listopada już 74 osoby.

ZOBACZ: Ilu nas było na początku 2020 roku

Covid i nie tylko

Powodem wyższej śmiertelności jest nie tylko koronawirus, ale i utrudniony dostęp do specjalistów, a także strach przed wizytą u lekarza, spowodowany obawą zakażenia się wirusem.

W wywiadzie dla „Polska Times” prof. Piotr Kuna, pulmonolog, alergolog. - Oczywiście pojawił się nowy problem. Wielu pacjentów ma od marca 2020 roku ograniczony dostęp do leczenia, jednostki ochrony zdrowia zbudowały bariery dla chorych. To się może teraz obrócić przeciwko naszym pacjentom i liczba zgonów zacznie rosnąć. Tylko czy z powodu zaniedbania leczenia chorób przewlekłych, czy z powodu zakażenia wirusem SARS -dodał.

Wielu ekspertów zauważa, że oficjalne statystyki obejmujące liczbę zgonów spowodowanych COVID-19 mogą być zaniżone, co wynika ze sposobu, w jaki ewidencjonowane są poszczególne przypadki śmierci, a także liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa, która nie należała do największych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto