Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lipiej Górze pamiętają o wielkanocnych tradycjach

Marek Wolski
Marek Wolski
Karolina Marmurowicz (Szamociński Ośrodek Kultury)
Jak przygotować tradycyjny żurek wielkanocny? Jakie dekoracje powinny znaleźć się na świątecznym stole? O tym dowiedzieli się uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze oraz członkowie Rady Sołeckiej Lipiej Góry-Sokolca przygotowali pokaz Stołu Wielkanocnego i degustację tradycyjnego żurku wielkanocnego na zakwasie.

Wyeksponowanie potraw i dekoracja wielkanocnego stołu ma ogromne znaczenie. Stół bowiem jest centralnym miejscem, do którego zasiadają całe rodziny i taki stół przygotowaliśmy. Po środku królowała szynka z kością a wokół niej wędliny i podroby wieprzowe, galart , pasztet, jajka nadziewane, żur, babki, chleb i bułeczki , pascha ,mazurki i sernik. Poświęcenie pokarmów na stole wielkanocnym dokonał ks. Wojciech Janusiewicz, proboszcz z Jaktorowa, który przy okazji omówił tradycję święcenia pokarmów

– relacjonuje Ewa Burzyńska z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze, a także pracownik tutejszej biblioteki.

Ewa Burzyńska zaprezentowała także dwa proste przepisy na żurek wielkanocny i babkę gotowaną, potrawy wywodzące się z jej domu rodzinnego.

Tradycyjny żur gotuje się na wywarze mięsnym, najczęściej wędzonym boczku czy żeberkach lub białej kiełbasie. Do wywaru dodaje się zakwas z mąki żytniej, ewentualnie gryczanej, owsianej lub z płatków owsianych. Następnie w zależności od regionu dodaje się do niego suszone grzyby, chrzan, a niekiedy również ziemniaki. Żurek podaje się z jajkami ugotowanymi na twardo i plasterkami białej kiełbasy, czasem również ze skwarkami lub podsmażonym boczkiem. Często do podania żurku wykorzystuje się małe chlebki wydrążone w środku.

Zanim żurek stał się jedną z wielkanocnych tradycji, zupa ta znana już od XIII w. była spożywana głównie przez lud wiejski, ponieważ można ją było przyrządzić z resztek, które zostały w spiżarni.

Żurek według receptury Ewy Burzyńskiej można było smakować podczas prezentacji stołu. Przygotowały go: Renata Słowik i Marlena Klaszyńska. Dodatkiem były bułeczki, które upiekła Mieczysława Antczak, przewodnicząca KGW w Lipiej Górze.

Gośćmi spotkania byli także strażacy z Lipiej Góry: dh Robert Bazyliński i dh Krzysztof Walczak, którzy zaprezentowali postawę i strój strażaków corocznie pełniących wartę w kościołach w Jaktorowie lub Lipiej Górze.

W części artystycznej odbył się koncert pieśni ludowo-biesiadnych w wykonaniu zespołu „Notecianie”, prowadzonego przez instruktora Marka Frąckowiaka. Można było również obejrzeć wystawę prac rękodzielników z Lipiej Góry i Sokolca. Gośćmi spotkania byli także lokalni twórcy: malarka Elżbieta Stachowiak, wikliniarz Wacław Hoppenheita, plecionkarz Piotr Lutrzykowski, hafciarka haftu krzyżykowego Grażyna Janeczko i artystki rzeczy różnych Halina Knach, Beata Radecka oraz Halina Michalska. Życzenia i podziękowania wszystkim uczestnikom złożył Dariusz Rybarczyk, dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto