Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chodzieży odbyło się spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S-11 [ZDJĘCIA]

Bożena Wolska
W Chodzieskim Domu Kultury odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie drogi krajowej S-11. Nie było nikogo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Wczoraj w Chodzieskim Domu Kultury odbyło się spotkanie w sprawie ewentualnego przebiegu drogi krajowej S-11. Zapraszał na nie starosta Mirosław Juraszek, on także przewitał zebranych, których było około stu, mówił, że pomysłodawcą był Mariusz Witczuk - radny powiatowy. On też prowadził spotkanie a prelegentami były osoby związane z grupą Alert S-11, które w sposób przejrzysty i wyważony mówiły o walorach przyrodniczych, archeologicznych, turystycznych terenów, które mają być częściowo - a w przyszłości i całkowicie - zniszczone przez budowę S-11. Dodajmy, że na razie GDKiA ma tylko pieniądze na projekt ,,ekspresówki", kiedy miałaby ona powstać - na razie nie wiadomo. Jak mówiono podczas spotkania, teraz jest więc czas, aby zapewnić bezpieczeństwo środowisku naturalnemu.

[bAlert S-11
Grupa inicjatywna Alert S-11 powstała spontanicznie - jak tłumaczyli jej członkowie podcza zebrania, w odpowiedzi głównie na to, że w dyskusji nad ewentualnym przebiegiem droki ekspresowej S-11 wykluczono prawie 20-tysięczne miasto. A jeśli droga ekspresowa zostanie wybudowana, to będzie miała wpływ na każdego mieszkańca Chodzieży. Spotkania odbyły się jednak jedynie w Milczu, na terenie gminy Chodzież oraz Budzyniu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła na swojej stronie internetowej, że konsultacje już się zakończyły. To samo, jak mówił wicestarosta Julian Hermaszczuk, usłyszał on zapraszając zastępcę dyrektora do spraw inwestycyjnych poznańskiego oddziału GDDKiA Danutę Hryniewiecką. Usłyszał bowiem, że obecnie trwa analiza przez projektantów wniosków nadesłanych od mieszkańców po konsultacjach, których z powiatu chodzieskiego dotarło aż 4 tysiące - będą one wzięte pod uwagę w dalszym planowaniu przebiegu ,,ekspresówki". Dyrektor Hryniewiecka stwierdziła więc, że na razie nie ma nic nowego do powiedzenia, a w spotkaniu weźmie udział jeśli to się zmieni.
Raport ze spotkania ma trafić do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wzmocnić siłę wniosków już nadesłanych z powiatu chodzieskiego.

Przyroda i człowiek nie są w kontrze
Podczas spotkania poddane analizie zostały trzy warianty korytarzy przebiegu S-11: 1, 1a i 2 dokonane przez Michała Pawłowskiego, specjalistę GIS. Wszystkie one jak podkreślali mówcy naruszają przyrodę i bogate dobro naturalne. W przypadku 1 - teren wokół Gontyńca, w przypadku 1a i 2 Papiernię. Podkreślano przy tym, że nie chodzi tylko i wyłącznie o ochronę - jak mówią niektórzy -ptaszków, drzewek, i aby przyrodę stawiać w roli nadrzędnej do potrzeb ludzi.
- Nigdy potrzeby przyrody i człowieka nie są w kontrze - mówił Krzysztof Mączkowski, prelegent przedstawiający walory ornitologiczne Chodzieży.
To bowiem człowiek potrzebuje przyrody, lasów, wody i - mówili mówcy - a na naszym pokoleniu istnieje obowiązek pozostawienia przyrody - jak tylko się da - w nienaruszonym stanie przyszłym pokoleniom. Nie można zniszczyć czegoś, czego już nigdy nie da się odbudować.
Jakie jest więc rozwiązanie? Nie wskazano go podczas spotkania, gdyż - jak podkreslano - muszą to zrobić fachowcy, którzy na tym się znają. Jak mówią jedno jest pewne - muszą oni odsunąć drogę od Papierni i Gontyńca. Z sali padł pomysł, aby podjąć kroki w celu ochrony przyrody - utworzenia rezerwatu, lub krajobrazu chronionego.
Wiadomo także, że nie było to pierwsze spotkanie, członkowie Grupy Alert S-11 chcą, aby ludzie poznali i zrozumieli co jest najważniejsze w planowaniu tak potężnej inwestycji.
Obecna na spotkaniu radna z Margonina Maria Miller powiedziała;
- Jadąc na dzisiejsze spotkanie wiedziałam, że chcę mieć w pobliżu drogę ekspresową, aby móc szybko się przemieszczać. Teraz uświadomili mi państwo co tak naprawdę powinno być najważniejsze.
Taki właśnie powinien być końcowy wniosek z tego spotkania: najważniejsze jest, aby myśląc o rozwoju regionu i szybkim przemieszczaniu się, nie stracić z oczu tego co dla człowieka jest ostatecznie najważniejsze: możliwości życia - a więc wody, czystego (w miarę) powietrza, dziedzictwa przyrodniczego i historycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto