Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USC Chodzież. Sprawdziliśmy, jakie imiona dla dzieci były u nas najpopularniejsze w ubiegłym roku

ChodzieżNM
Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych decyzji, jakie muszą podjąć świeżo upieczeni rodzice. Niekiedy bywa ona wyzwaniem - a sprawy nie ułatwia z pewnością świadomość, że imię będzie towarzyszyło dziecku przez całe jego życie.

USC Chodzież. Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych decyzji, jakie muszą podjąć świeżo upieczeni rodzice. Niekiedy bywa ona wyzwaniem - a sprawy nie ułatwia z pewnością świadomość, że imię będzie towarzyszyło dziecku przez całe jego życie.
Sprawdziliśmy, które imiona były u nas najpopularniejsze w 2015 roku.
W ubiegłym roku w chodzieskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 345 urodzeń. Liczba ta dotyczy jednak nie tylko nowych obywateli miasta - obejmuje ona bowiem wszystkie dzieci, które przyszły w minionym roku na świat na cho dzieskiej „porodówce”: a więc także noworodki z powiatu oraz spoza jego granic.
Warto zauważyć, że wśród dzieci urodzonych w 2015 roku w chodzieskim szpitalu przeważali chłopcy - tych przyszło bowiem u nas na świat aż 185-ciu. Nieco mniej było natomiast dziewczynek: Urząd Stanu Cywilnego w Chodzieży zarejestrował ich w minionym roku 160.
Do rejestrów USC w Chodzieży jedenaście razy wpisano w ubiegłym roku imię Julia, a dziesięciokrotnie - Filip i Nadia. Te trzy imiona były u nas zdecydowanie najpopularniejsze.
Dziewięć dziewczynek otrzymało imię Maja, a na nadanie córce imienia Lena lub Gabriela, zdecydowało się 8 rodzin. Wśród dzieci urodzonych w 2015 roku było również ośmiu Wojciechów oraz tyle samo Aleksandrów i Antonich.
Ze ścisłej czołówki „wypadł” natomiast Jakub - dzieci o tym imieniu zarejestrowano w minionym roku sześcioro, podczas gdy w poprzednich latach imię to było u nas zdecydowanie bardziej popularne. Również sześcioro dzieci otrzymało imiona: Stanisław, Szymon i Jan, a pięcioro - Hanna i Alan. Tylko nieliczni rodzice zdecydowali się zaś nadać swoim córkom dość powszechne niegdyś imiona: Dorota, Karolina, Weronika, Justyna, Olga oraz Ewa. Każde z nich zarejestrowano w minionym roku w Chodzieży zaledwie raz.

Staromodnie i zarazem oryginalnie

Od kilku lat coraz popularniejsze staje się nadawanie dzieciom imion staropolskich i słowiańskich. Nikogo już chyba nie dziwi, gdy ktoś nadaje swojemu synowi na przykład imię Mieszko.
Jedno z urodzonych w minionym roku w Chodzieży dzieci otrzymało jednak znacznie rzadziej spotykane imię - Gniewko. Kiedy chłopiec, któremu je nadano, dorośnie, przedstawiając się, będzie z całą pewnością wzbudzał zainteresowanie otoczenia!
Według autorów „Słownika imion współcześnie w Polsce używanych”, do 1994 roku imię Gniewko nadawano w Polsce zaledwie 52 razy. Z danych systemu PESEL wynika natomiast, że między 1995 a 2010 rokiem otrzymały je 53 osoby w naszym kraju.
Jest to więc rzeczywiście rzadkie, ale zarazem stosunkowo łatwo zapadające w pamięć imię. Co ciekawe, przez pewien czas trwał spór, czy nie należałoby traktować go wyłącznie jako zdrobnienia od dwóch innych męskich imion - Gniewomira albo Borzygniewa.
Na nietypowy wybór zdecydowali się również rodzice innego, urodzonego w Chodzieży chłopca - otrzymał on imię Milan. To - podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej Gniewka - także staropolskie zdrobnienie. Jako oddzielne imię funkcjonuje w krajach południowosłowiańskich, takich jak Serbia czy Słowenia, a także w Czechach i na Słowacji. W Polsce spotykane jest rzadko, choć posiada stosunkowo dobrze znany żeński odpowiednik: Milena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto