MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość przy białośliwskim moście; uczcili pamięć powstańców (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Dzisiaj w Szamocinie odbyła się uroczystość związana z obchodami 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na białośliwskim moście uczczono pamięć powstańców.

Dzisiaj w Szamocinie odbyły się obchody, związane z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczczono pamięć powstańców, którzy w styczniu 1919 roku wysadzili most na Noteci.
Przedstawiciele samorządu szamocińskiego z burmistrzem Eugeniuszem Kucnerem oraz powiatu chodzieskiego ze starostą Julianem Hermaszczukiem, delgacje, harcerze, a także mieszkańcy - wśród nich między innymi byli kandydaci na radnych (np. Bogdan Bembnista) i przynajmniej jeden kontrkandydat Eugeniusza Kucnera na stanowisko burmistrza Marcin Nowak - zebrali się przy hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia”, skąd przemarsz i przejazd wozami militarnymi do granic miasta. Następnie piesi przesiedli się do autobusu i samochodów, a około godziny 12 wszyscy dotarli do obelisku na moście białośliwskim, który poświęcony jest powstańcom, którzy właśnie w 1919 roku przeprowadzili akcję na moście. Przypomnijmy, że w styczniową noc 1919, ochotnicy z Margonina pod dowództwem podporucznika Maksymilian Bartscha, dokonali brawurowej akcji zajęcia Szamocina i spalenia mostu na Noteci. Drewnianą konstrukcję zniszczono, by zabezpieczyć obszar na południu rzeki przed atakami ze strony wojsk niemieckich, prowadzących działania na jej przeciwległym brzegu.
Prezes chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Roman Grewling mówił o bohaterskim wyczynie i wręczył wyróżnienie TPPW Jerzemu Kado. Jerzy Kado jest bowiem synem powstańca Stanisława Kado, który brał udział w wysadzaniu mostu.
-Kiedy miałem 1,5 roku hitlerowcy zabrali mojego tatę i zamęczyli w obozie, który znajdował się na terenie Czech - wspominał Jerzy Kado. - Mama mówiła mi jednak, że ojciec był człowiekiem, którego zawsze było wszędzie pełno, więc nic dziwnego, że wziął udział w tej akcji.
Po złożeniu kwiatów i wspólnej fotografii, uczestnicy uroczystości udali się do domu kultury na projekcję filmu „Most na Noteci”. Na Rynku można zaś było obejrzeć zbudowaną przez Stanisława Ornocha replikę niemieckiego wozu pancernego Ehrhardt M17, zdobytego przez powstańców pod Budzyniem.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto