Ulewa w Chodzieży. Zalane ulice i lokalne podtopienia. Interweniowało 8 zastępów straży [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Niestety potwierdziły się ostrzeżenia meteorologów. Piątkowa (19 czerwca 2020 r.) ulewa nie tylko zamieniła ulice Chodzieży w rwące strumienie, ale doprowadziła też do lokalnych podtopień. W mieście musiało interweniować 8 zastępów strażaków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał w ostatnich dniach przed burzami i gwałtownymi opadami deszczu. O ile w czwartek 18 czerwca ich skutki widać było głównie w gminie Margonin, to już w piątek (19 czerwca 2020 r.) ulewa nie ominęła Chodzieży.

Opady były tak gwałtowne, że - jak relacjonują mieszkańcy - ulice zmieniły się w rwące strumienie. Kanalizacja nie nadążała z odbieraniem wody. W niektórych miejscach wręcz wybijała ona ze studzienek. Aby tak się stało, wystarczyła zaledwie godzina silnego deszczu.

Strażacy byli 8 razy wzywani na interwencje w związku z zalaniami i lokalnymi podtopieniami. Na szczęście - jak mówi Artur Binkowski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży - obyło się bez poważniejszych strat.

Na terenie miasta pracowało 8 zastępów straży: po dwa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chodzieży, OSP Chodzież i OSP Milcz oraz po jednym zastępie z OSP w Stróżewie i Podstolicach.

Jedna z interwencji miała miejsce na ulicy Mostowej, w rejonie wiaduktu kolejowego. W tym miejscu podczas silniejszych opadów często dochodzi do zalań.

- Pod przejazdem kolejowym znajduje się przepust przez który woda przepływa na stawy. Niestety w przypadku dużych opadów nie jest w stanie odebrać dużej ilości wody ponieważ jest za mały. Takie sytuacje będą się niestety powtarzały - tłumaczy Adrian Urbański z Zarządu Powiatu Chodzieskiego, który aktywnie działa również w OSP w Stróżewie.

Ponadto strażacy musieli wypompowywać wodę z zalanej piwnicy w budynku użyteczności publicznej na ul. Staszica, a także z kilku prywatnych posesji. Na ul. Miodowej zalaniu uległ garaż, a na miejscu działały OSP Chodzież i OSP Podstolice.

- Działania naszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odnalezieniu kratki ściekowej, wypompowaniu wody z posesji następnie wygarnięciu wody z garażu za pomocą mioteł a na sam koniec wypompowaniu wody z studzienki odpływowej znajdującej się na terenie posesji - informuje OSP Chodzież.

Ulewa w Chodzieży. Zalane ulice i lokalne podtopienia. Inter...

Autor wideo: Marcin Janiszewski.

Autor wideo: Marcin Janiszewski.

Wideo

Dodaj ogłoszenie