UKS Delfinek Chodzież zdobył 108 medali na Mistrzostwach Polski w Olsztynie (FOTO)

Anna Karbowniczak
Letnie Mistrzostwa Polski w Pływaniu to najważniejsza krajowa impreza pływacka dla zawodników klubu UKS Delfinek Chodzież. Z tegorocznych mistrzostw chodzieżanie przywieźli aż 108 medali - 44 złote, 32 srebrne i 32 brązowe

Letnie Mistrzostwa Polski w Pływaniu to dla zawodników klubu UKS Delfinek Chodzież najważniejsza krajowa impreza pływacka. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się w dniach 6-7 kwietnia w olsztyńskiej Aquasferze. Wzięło w nich udział ponad 230 zawodników z 16 polskich klubów. Chodzież reprezentowało 38 pływaków.

W pierwszym starcie na 200 m po powierzchni Radosław Grabowski w kat. C (13-14 lat) zdobył złoty medal, a osiągnięty wynik pozwolił także na otrzymanie srebrnego medalu w kat. B (15-16 lat) i brązowego w kat. OPEN. W kategorii D dziewcząt również na 200 m pp złoty medal zdobyła Aleksandra Bukowińska, a w kat. C złoto wywalczyła Weronika Wolniewicz. Medal brązowy zdobyła Anna Sałata, natomiast czwarta na tym dystansie przypłynęła Wiktoria Janicka.

W konkurencji 400 m bi-fins (bf) w kat. B oraz w C dziewcząt Inez Jesiołowska zdobyła dwa brązowe medale.

Na najdłuższym dystansie mistrzostw na 1500m pp Kamil Pietras zdobył złote medale w kat. B i C, a w seniorach - medal srebrny. Z kolei wśród dziewcząt Weronika Wolniewicz zdobyła medal srebrny w kat. B oraz C, a w seniorkach - medal brązowy.

Na dystansie 50 m pp w kat. D chłopców Edgar Iwo Grzesiak-Walczak zdobył złoty medal, a w kat. C Oskar Kasprowicz przypłynął na drugiej pozycji. Wśród najstarszych juniorów Oliwier Jesiołowski zdobył srebrny medal, a w seniorach złoty medal zdobył Filip Nowak. Wśród dziewcząt także na dystansie 50 m pp w kategorii D Aleksandra Bukowińska zdobyła brąz. W kat c. złoty medal zdobyła Inez Jesiołowska, a srebrny Anna Sałata. W kat. B złoto zdobyła Natalia Bartczak, a na drugim stopniu podium stanęła Sylwana Piechocka - relacjonuje trener Bartosz Smaruj.

Jak dodaje, zawody te były przedostatnią okazją do "napływania" minimum reprezentacyjnego na tegoroczne mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata juniorów. W swoim starcie na 50 m po powierzchni nie zawiodła Julia Małachowska, która osiągnęła wynik 0:18,26 i zdobyła złoty medal seniorek wraz z wypełnionym limitem. Trzecie miejsce zajęła jej siostra Kinga Małachowska.

Na zakończenie I bloku zmagań rozegrano sztafetę 4x100 m pp. W kat. B chłopców chodzieska drużyna w składzie: Oliwier Jesiołowski, Radosław Grabowski, Oskar Kasprowicz, Adam Sałata zdobyła złoty medal, a w kat. D sztafeta w składzie Marcin Humerczyk, Krzysztof Jankowski, Aleksander Sporysz zdobyła srebrny medal. Wśród kobiet złote medale zdobyły Julia Małachowska, Anna Czarnolewska, Julia Nowak i Kinga Małachowska. Wśród juniorek kat. B złote medale zdobyły Sylwana Piechocka, Natalia Bartczak, Marta Humerczyk i Maja Czarnolewska. W kat. C nasze reprezentantki w składzie: Inez Jesiołowska, Weronika Wolniewicz, Laura Skóra i Anna Sałata także zdobyły złoty medal, podobnie jak ich młodsze koleżanki w kat. D, płynące w składzie: Natalia Gembiak, Anita Jankowska, Olga Strzępka i Aleksandra Bukowińska.

W konkurencji 100 m pp w kat. D chłopców Edgar Iwo Grzesiak-Walczak zdobył złoty medal, a w kat. C Radosław Grabowski uplasował się na drugiej pozycji. Wśród dziewcząt kat. D Aleksandra Bukowińska zajęła drugą lokatę, a w kat. C całe podium zostało zdominowane przez zawodniczki UKS Delfinek: złoto wywalczyła Inez Jesiołowska, srebro - Anna Sałata, a brąz - Laura Skóra. W kat. B złoty medal zdobyła Natalia Bartczak, a medal srebrny Inez Jesiołowska, natomiast w kategorii seniorek medal srebrny zdobyła Julia Małachowska.

W kolejnej konkurencji na 100 m bi-fins w najmłodszej kategorii wiekowej chłopców Hubert Ciamciak zdobył medal brązowy. W kat. C chłopców srebrny medal zdobył Oskar Kasprowicz. Wśród dziewcząt kat. C srebrny medal zdobyła Inez Jesiołowska - podobnie jak w kat. B, w której sukces odniosła też Marta Humerczyk, która zdobyła medal brązowy. W seniorkach Inez Jesiołowska zdobyła medal brązowy.

Na dystansie 400 m pp pierwsze miejsce zajął Edgar Iwo Grzesiak-Walczak, a drugą lokatę wywalczył Aleksander Sporysz. W kat. C pierwsze miejsce zajął Radosław Grabowski, a medal srebrny zdobył Kamil Pietras. W kat. B na drugiej pozycji przypłynął Radosław Grabowski, trzecią lokatę zajął Kamil Pietras. W seniorach Radosław Grabowski zdobył brązowy medal. Wśród dziewcząt kat. B i C Weronika Wolniewicz zdobyła złote medale, a w seniorkach przypłynęła na 3 pozycji. Aleksandra Bukowińska zdobyła srebrny medal w kat. D. Brązowy medal w kat. C otrzymała Maria Dreger.

Na dystansie 50 m pod wodą wśród chłopców kat. C złoty medal zdobył Oskar Kasprowicz, a uzyskany wynik pozwolił mu również na zajęcie drugiej pozycji w kat. B. W tej samej kategorii zwycięzcą został jego klubowy kolega Adam Sałata.

W kategorii Open najszybszym zawodnikiem w Polsce okazał się Filip Nowak, a trzecie miejsce zajął Adam Sałata. Wśród najstarszych juniorek całe podium zajęły zawodniczki Delfinka: medal złoty zdobyła Sylwana Piechocka, medal srebrny Natalia Bartczak, a medal brązowy zdobyła Maja Czarnolewska. W kategorii Open kobiet medal złoty zdobyła Julia Małachowska, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Sylwana Piechocka.

Na zakończenie sobotnich zmagań w olsztyńskiej pływalni rozegrano sztafety mikstowe na 4x50 m bi-fins, w których w kat. OPEN zwyciężyła sztafeta Delfinka w składzie: Julia Małachowska, Adrian Małachowski, Filip Nowak i Anna Czarnolewska. W kat. Junior B sztafeta dziewcząt w składzie: Sylwana Piechocka, Oliwier Jesiołowski, Marta Humerczyk i Adama Sałata zdobyła srebrny medal, a w kategorii C nasi reprezentanci w składzie Inez Jesiołowska, Oskar Kasprowicz, Laura Skóra i Radosław Grabowski zdobyli złoty medal. Złoto wywalczyli też najmłodsi zawodnicy z kat. D, którzy popłynęli w składzie Edgar Iwo Grzesiak-Walczak, Natalia Gembiak, Aleksander Sporysz i Aleksandra Bukowińska.

W niedzielnym i ostatnim bloku pływackiej rywalizacji na dystansie 100 m pod wodą w kat. C złoty medal zdobył Oskar Kasprowicz, a w kategorii starszej - medal brązowy. Adam Sałata w kat. B zdobył medal srebrny, a w seniorach zdobył medal brązowy. Wśród dziewcząt w kat. B dwa najwyższe stopnie podium zajęte były przez Sylwanę Piechocką i Maję Czarnolewską, a uzyskane wyniki pozwoliły im także na zajęcie drugiej i trzeciej pozycji w seniorkach.

Na dystansie 200 m bf w kat. C złoty medal zdobył Radosław Grabowski. W kat. D dziewcząt medal brązowy zdobyła Natalia Gembiak, a w kat. C i B na trzeciej pozycji uplasowała się Inez Jesiołowska.

W kolejnej konkurencji na dystansie 800 m pp wśród chłopców kat. D Edgar Iwo Grzesiak-Walczak zdobył medal złoty. Złoto w kat. C wywalczył Kamil Pietras, zdobywając równocześnie srebro w kat. B i brąz w seniorach. Wśród dziewcząt kat. D Aleksandra Bukowińska zdobyła medal srebrny, a na drugiej pozycji przypłynęła Anita Jankowska. W kat. C Weronika Wolniewicz zdobyła medal złoty, a medal brązowy wywalczyła Maria Dreger. W kat. B Weronika Wolniewicz zdobyła złoty medal.

Na dystansie 50 m pod wodą w kat. B Oskar Kasprowicz zdobył srebrny medal. W kat. D dziewcząt Natalia Gembiak zajęła trzecią lokatę, a w kat. C bezapelacyjnie wygrała Inez Jesiołowska. W juniorkach B całe podium po raz kolejny zajęły zawodniczki chodzieskiego klubu – Marta Humerczyk - medal złoty, Inez Jesiołowska - medal srebrny, Sylwana Piechocka - medal brązowy. W seniorkach medal srebrny zdobyła Marta Humerczyk, a medal brązowy wywalczyła Julia Małachowska.

Na zakończenie mistrzostw rozegrano sztafety 4x100 m bi-fins. W kat. B chłopców nasz zespół popłynął w składzie: Oliwier Jesiołowski, Oskar Kasprowicz, Radosław Grabowski i Adam Sałata, zdobywając złoty medal. W kat. D Edgar Iwo Grzesiak-Walczak, Aleksander Sporysz, Marcin Humerczyk i Krzysztof Jankowski zdobyli medal srebrny. Wśród kobiet medal złoty zdobyły Julia Małachowska, Julia Nowak, Anna Czarnolewska i Kinga Małachowska. W kat. B nasze juniorki także zdobyły złoty medal, a popłynęły w składzie: Sylwana Piechocka, Marta Humerczyk, Maja Czarnolewska i Natalia Bartczak. W kategorii juniorek C kolejne złoto dołożyły Inez Jesiołowska, Anna Sałata, Laura Skóra i Maria Dreger, a w kat. D zdobywając złoty medal dominację potwierdziły Aleksandra Bukowińska, Natalia Gembiak, Aleksandra Bukowińska i Olga Strzępka - mówi trener Bartosz Smaruj.

Bardzo blisko limitu na dystansie 50 m bi-fins w kategorii juniorek była Marta Humerczyk, która zdobyła złoty w kategorii juniorek z czasem 0:23,37 (limit wynosił 0:23,19). W zawodach po raz pierwszy udział wzięło także dwoje młodych pływaków Kornelia Bielecka i Szymon Kurek.

Łącznie chodzieżanie przywieźli z mistrzostw 108 medali - w tym 44 złote, 32 srebrne i 32 brązowe. Delfinek pewnie wygrał klasyfikację medalową. Zawody były zarazem drugą rundą Klubowego Pucharu Polski w Pływaniu w Płetwach - i także w tej klasyfikacji zwycięstwo należało do chodzieskiego klubu.

Opłaty startowe za mistrzostwa Polski zostały pokryte z dotacji Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

- Serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców zaangażowanych w organizację wyjazdu i za wspaniały doping - dodaje trener Bartosz Smaruj.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani