Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie chodzieskiej Trójki o uczuciach, w dobie reżimu sanitarnego

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Małgorzata Jeśko-Doręgowska
Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży uczestniczyli w warsztatowych zajęciach online, pt. „Uczucia u adwokata”, podczas spotkań z wychowawcami. Lekcja miała na celu uaktywnienie żywej dyskusji, przekazanie cennych wskazówek, ale także zbadanie potrzeb uczniów wynikających z nadal trwającej zdalnej nauki i długiego przebywania uczniów w domach.

- Charakter obecnego funkcjonowania dzieci podczas zdalnych zajęć i czasu wolnego z pewnością odbiega od tego w jakim byli oni przyzwyczajeni uczestniczyć. I co ważniejsze – nikt do tego funkcjonowania nikogo wcześniej nie przygotował. Dlatego cały czas tak ważna jest czujność i rola oraz współpraca rodziców, nauczycieli i specjalistów – wyjaśniła Małgorzata Jeśko-Doręgowska. - Piątkowe zajęcia były dla nas okazją do ważnych rozmów, uświadomienia uczniom, że nie można lekceważyć żadnych niepokojących zachowań oraz wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Jak się szybko okazało trudności zaczynają się od emocji – to co czujemy jest kluczowym początkiem tego, co dzieje się z nami po chwili, a co po dłuższym czasie - i co jest zależne wyłącznie od tego, czy emocje te i stany potrafimy nazywać i kontrolować. Z jednymi radzimy sobie lepiej, a z innymi gorzej. Trudniejsze są na pewno: złość, smutek, gniew, zniechęcenie i zobojętnienie. Kiedy takie emocje pozostawimy bez reakcji i nie „zaopiekujemy się” nimi, to mogą wpływać one na nasz nastrój i prowadzić do stresu.

Stres w małych dawkach potrafi motywować do działania

Jednak jego nadmiar niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Zalicza się do nich: rozkojarzenie, bezsenność, ból głowy, uczucie niepokoju, skłonność do popadania w nałogi, wrogie nastawianie do innych, niezadowolenie,  nerwicę, a nawet depresję. Z tych to powodów nie wolno go bagatelizować.

Zdecydowanie lepiej jest dowiedzieć się, jak walczyć ze stresem, i spróbować znaleźć najskuteczniejszy w danej sytuacji sposób.

- Uczniowie podczas zajęć nazywali emocje, wykonywali ćwiczenia relaksacyjne, uczyli się sposobów i metod radzenia sobie ze złością czy gniewem _– informuje Małgorzata Jeśko-Doręgowska. - _Dzielili się też swoimi, sprawdzonymi doświadczeniami – kończąc zdanie „Skutecznie pokonuję złość/stres...”. Z zebranych propozycji powstały cenne zbiory, pt. „Stresowi mówimy NIE! Nasze sposoby na pokonanie złości”. Mamy nadzieję, że posłużą one również innym uczniom oraz zaglądającym na nasze strony gościom.

Realizacją zajęć zajęli się wychowawcy klas szóstych SP3 w Chodzieży: Małgorzata Jeśko-Doręgowska, Monika Łochowicz, Joanna Winiecka i Remigiusz Skibiński.

Tekst MJD

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto