Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Można wyszukać nazwisko

Bożena Wolska
Bożena Wolska
16 lutego, w rocznicę W 100. rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego niepodległościowy zryw Wielkopolan, uroczyście uruchomiono internetową bazę uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Na stronie internetowej http://powstancywielkopolscy.pl można od teraz sprawdzić, w jakich źródłach zostało wymienione konkretne nazwisko uczestnika Powstania. Projekt to efekt mozolnej pracy wolontariuszy - członków i sympatyków Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”.

Dotychczas powstało wiele opracowań, książek, albumów i artykułów na temat Powstania i jego uczestników, ale cały czas brakowało kompletnej listy powstańców i - mówiąc szerzej - uczestników, którzy nie tylko zbrojnie wystąpili przeciwko zaborcy, ale również wspierali Powstanie finansowo i organizacyjnie. Byli to m.in. księża, lekarze i sanitariuszki, gospodarze oferujący Powstańcom schronienie, odzież i wyżywienie, harcerze czy też dzieci dostarczające meldunki.

Realizacja projektu rozpoczęła się wiosną 2016 roku. Na podstawie blisko 650 źródeł powstała lista, zawierająca ponad 80 tys. osób wraz z miejscami ich urodzenia, pochówku, imionami rodziców oraz innymi informacjami. Opracowana lista uczestników nie jest i zapewne nigdy nie będzie kompletna - wielu Powstańców i osób zaangażowanych w pomoc pozostanie na zawsze bezimiennych, jednak baza internetowa pozostanie projektem otwartym - w oparciu o dostępne źródła będzie ona uzupełniana i poszerzana. Uczestnictwo danej osoby musi być jednak potwierdzone odpowiednim dokumentem (publikacja, legitymacja, poświadczenie, wspomnienia, itp.).

W uaktualnianiu dalszych danych pomogą administratorzy z ramienia WTG Gniazdo, które bierze też na siebie, w ramach swojej misji statutowej, dbanie o utrzymanie i aktualizację serwisu w kolejnych latach.

Pomysłodawcą, koordynatorem i twórcą całości projektu jest Wojciech Jędraszewski, prezes Towarzystwa. Mozolnej pracy przeglądania źródeł, indeksowania, opracowywania podjęli się wolontariusze, między innymi Ewa Kabat z Budzynia, autorka książki o powstańcach z Budzynia.

Zobacz też: Tak obchodzono 100. rocznice Powstania Wielkopolskiego w Budzyniu

Od pierwszych chwil udostępnienia bazy w Internecie widać ogromne zainteresowanie Wielkopolan, którzy z dumą na portalach społecznościowych prezentowali nazwiska swoich przodków. Projekt z pewnością cieszyć się będzie zainteresowaniem nie tylko poszukujących informacji o swojej rodzinie.

***

Źródło: TVN Turbo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto