MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiesz, co znaczy slay lub essa?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jakich słów używają młodzi ludzie? Slay, essa czy Kongo to tylko niektóre z nich. Które zwycięży w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022?
Jakich słów używają młodzi ludzie? Slay, essa czy Kongo to tylko niektóre z nich. Które zwycięży w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022? pexels/Ivan Samkov
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostanie wyłonione już niebawem. Do 8 listopada (wtorek) można zgłaszać swoich kandydatów. W kolejnym etapie dowiemy się, które słowa mają szansę na zwycięstwo, wówczas odbędzie się także głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiecie, co w języku młodzieży oznacza slay, essa czy Kongo? Oto słowa, które mają szansę znaleźć się w zestawieniu.

Już 7. raz Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku zwycięzcą został „śpiulkolot”. Zgodnie z definicją zamieszczoną w słowniku PWN oznacza ono „miejsce do spania”, „słowo nawiązuje do mema, śpiulkać oznacza spać”.

Od 11 października można zgłaszać swoich kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Należy to zrobić za pośrednictwem 202301.html. Oprócz zaproponowanego słowa trzeba także podać jego znaczenie, swój adres e-mail oraz wiek. Pierwszy etap, w trakcie którego można zgłaszać swoich kandydatów, potrwa do 8 listopada 2022 roku.

Następnie Jury pochyli się nad zgłoszeniami, przeanalizuje je i wyłoni 20 słów, które mają szansę na zwycięstwo. 15 listopada ruszy drugi etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wówczas będzie można zagłosować na jednego z 20 kandydatów. Ten etap potrwa do końca listopada.

Przed zgłoszeniem danego kandydata warto zapoznać się z regulaminem zamieszczonym na stronie PWN. Nie wolno zgłaszać słów obraźliwych, szerzących mowę nienawiści czy szkodliwych społecznie.

Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

Nie wiadomo jeszcze, jakie słowa znajdą się w plebiscycie. Warto jednak przyjrzeć się tym, które obecnie są często używane przez młodych ludzi. Sprawdźcie w galerii młodzieżowe słowa wraz z objaśnieniami:

Gilbert Młodzieżowym Słowem Roku 2022?

Znany tiktoker w krótkim filmiku zachęcił swoich obserwujących, by w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zgłaszali słowo gilbert (w znaczeniu: geniusz). Zapewnił, że jeśli znajdzie się ono w top 10, przeleje 1000 zł na cele charytatywne. Jego filmik cieszy się bardzo dużą popularnością. Zaledwie w ciągu jednego dnia obejrzało go już niemal 2,5 mln osób.

Młodzieżowe Słowo Roku. Kto zwyciężał w ubiegłych latach?

W 2021 roku Młodzieżowym Słowem Roku został śpiulkolot. Z kolei w 2020 roku nie zostało ono wybrane, ponieważ Kapituła zdecydowała, że „nie może wygrać słowo, które wyśmiewa czyjeś poglądy”. Zwycięzcą miało zostać wówczas słowo „Julka/julka” („pewien typ zachowań oznaczający lansowanie w mediach społecznościowych poglądów liberalnych czy lewicowych bez otwartości na dyskusję").

Poniżej podajemy słowa, które zwyciężyły w plebiscycie w poprzednich latach:

  • 2019: alternatywka – „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”,
  • 2018: dzban – „osoba niezbyt inteligentna”,
  • 2017: Iks de/ xD – „coś zabawnego, śmiesznego”,
  • 2016: sztos – „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego".

Co zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2022? Każdy może zgłosić swojego kandydata.

– Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości – przypomina Wydawnictwo PWN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto