Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej gościło naukowca z Wrocławia. Szukał informacji o porcelanie

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Archiwum Doroty Marciniak
Prof. Chrystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej pracuje nad publikacją, do której potrzebne są mu informacje o porcelanie elektrotechnicznej. Szukał ich w Chodzieży, a jego przewodnikami byli członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej

W dniach od 31 maja do 1 czerwca w Chodzieży przebywał dr hab. inż. Krystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej (Wydział Elektryczny, Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii), który pracuje nad publikacją na temat produkcji izolatorów w Polsce. Zbiera w tym celu różne informacje. Odwiedza m.in. miasta, w których produkowano kiedyś porcelanę elektrotechniczną. A że taką porcelanę wytwarzano również u nas, na jego trasie musiała znaleźć się i Chodzież.

Po mieście oprowadzali profesora członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej: Dorota Marciniak i Edmund Kaczmarek. Pokazali mu obiekty i zapoznali z historią chodzieskich zakładów porcelany (zakład nr 1 i nr 3). Profesor obejrzał też domki tkaczy, tablice pamiątkowe, pomnik powstańców, miejsce w którym znajdował się zamek Grudzińskich i Potulickich (później zakład produkcji fajansu i porcelitu) oraz stok narciarski.

1 czerwca prof. Chrzan gościł w Dziale Historii i Tradycji Miasta Biblioteki Miejskiej w Chodzieży. Oglądał tam eksponaty, dokumenty i zdjęcia, dotyczące porcelany elektrotechnicznej.

Dzięki uprzejmości Edmunda Kaczmarka udało się też zorganizować wyjazd do Ryczywołu, skąd pochodziła i gdzie na cmentarzu spoczywa prof. Aleksandra Krygier-Stojałowska - wybitny patolog, nauczyciel akademicki, prorektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Na miejscu naukowiec i towarzyszący mu chodzieżanie spotkali się się z ryczywolskim historykiem dr Robertem Zimnym.

Z Ryczywołu udano się jeszcze do Gorzewa, gdzie znajduje się pałac Uhlego, a w drodze powrotnej do Chodzieży profesor i członkowie TMZCh wstąpili do sklepu z porcelaną obok zakładu nr 3.

- Ponieważ zachowało się niewiele śladów (wyrobów, zdjęć, dokumentów) po produkcji porcelany elektrotechnicznej w Chodzieży, zaniechanej w początkowych latach 70-tych, obiecałam prof. Chrzanowi dalsze poszukiwania - mówi Dorota Marciniak.

- W Zakładzie Porcelany w Chodzieży porcelana elektrotechniczna produkowana była od 1907 roku. Na przykład w 1966 r. wyprodukowano 420 ton tych wyrobów. Kiedyś porcelanę elektrotechniczną wytwarzało kilka fabryk w Polsce, a w tej chwili robi to już tylko jedna, Zakład Porcelany Elektrotechnicznej w Boguchwale koło Rzeszowa. To właśnie tam Porcelana Chodzież przekazała produkowany przez siebie asortyment - dodaje Dorota Marciniak.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej gościło naukowca z...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto