Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był ważny rok dla biblioteki w Margoninie: nowa siedziba, a w niej ciekawe wydarzenia

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Biblioteka w Margoninie otrzymała w tym roku nową siedzibę, znakomicie zaprojektowaną i wyposażoną. Udało się zrealizować wiele ciekawych projektów, które podsumowuje dyrektor Ewa Zamiara.

“Czytelnik na tropie!” - projekt zakończony

Przeprowadzone w tym roku spotkania ze znanymi osobami, takimi jak Antoni Piechniczek, Grażyna Zielińska i Marian Dziędziel zdecydowanie wpłynęły na atrakcyjność oferty margonińskiej biblioteki a przeprowadzone były w nowej siedzibie Biblioteki. Jak udało się pozyskać potrzebne na takie inicjatywy fundusze?

- Nasz projekt “Czytelnik na tropie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - wyjaśniła dyrektor MGBP Ewa Zamiara. - Dzięki tym atrakcyjnym wydarzeniom dotarliśmy do ok. 250 osób, a działania projektowe objęły miasto i gminę Margonin. Celem projektu było umożliwienie mieszkańcom małego miasta i wsi wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych o charakterze literacko-edukacyjnym, promującym literaturę kryminalną, sportową, detektywistyczną.

Ostatnim wydarzeniem realizowanego projektu było spotkanie ze znanym i lubianym aktorem Marianem Dziędzielem.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Aktor opowiedział o początkach swojej przygody z aktorstwem, o szkole teatralnej, o osobach, które towarzyszyły mu podczas pracy na planie filmowym i o wielu zabawnych sytuacjach, często wynikających z posługiwania się gwarą śląską. To aktor nietuzinkowy, grający trudne role, w których wypada znakomicie. Ostatnio widziany na ekranie kin w filmie “Wesele”, ze sławnym powiedzeniem: “Trza być w butach na weselu”.

W ramach projektu przeprowadzono także 8 warsztatów literacko-detektywistycznych...

- Były to działania z młodzieżą szkolną z klas VI-VIII, 1 Turniej Detektywistyczny z udziałem młodzieży, osób dorosłych i osób 60+, 1 Noc Detektywów z młodzieżą szkolną, a wszystko to na kanwie literatury detektywistyczno-kryminalnej, z autorem książek Dariuszem Rekoszem.

“Nowoczesny Senior w bibliotece”

Osoby "60+", poza propozycją detektywistyczną, mogły uczestniczyć również w innych działaniach, do nich skierowanych.

Był to nasz drugi duży projekt w tym roku. On także został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Umożliwiliśmy osobom starszym udział w spotkaniach mobilno-technologicznych, w których zdobyli wiedzę na temat technologii dostępnych dla użytkowników w bibliotece, m.in. w posługiwaniu się platformą "Legimi", przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak tablet. W celu niwelowania barier w dostępie do książki wśród osób słabowidzących, zakupione zostały również książki z dużymi literami. Przeprowadzono 12 warsztatów edukacyjno-mobilnych przez szkoleniowca Beatę Tarnowską, a uczestniczyło w nich ogółem 120 osób.
Celem projektu było wyposażenie osób dorosłych, mieszkańców gminy Margonin, w wiedzę i umiejętności, umożliwiające korzystanie z wartościowych treści edukacyjnych znajdujących się w Internecie. Na szkoleniu zostały pokazane dwie ścieżki zasobów internetowych, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie:
„Wiedza finansowa na wyciągnięcie ręki!” – uczestnikom warsztatów został zaprezentowany kurs edukacji finansowej, przygotowany dla bibliotek publicznych w Polsce w ramach międzynarodowego programu Erasmus + na platformie edukacyjnej finlit.eu a w nim m.in. takie zagadnienia jak: planowanie budżetu domowego, bankowość przez internet, zakupy online, ochrona konsumenta, bezpieczeństwo w sieci. Podczas spotkania samodzielnie uzyskali dostęp do platformy edukacyjnej kursu za pomocą udostępnionych im tabletów. Dla niektórych osób korzystanie z tableta było zupełnie nowym doświadczeniem, a więc była okazja do zdobycia nowych umiejętności i nauczenie się, jak działa to urządzenie mobilne.

„Biblioteka online – czytaj, kiedy chcesz!”

Uczestnikom szkolenia zaprezentowana została alternatywa dla korzystania z biblioteki, opartego na stacjonarnym wypożyczaniu tradycyjnych książek z biblioteki publicznej. Czy seniorzy w ten sposób z biblioteki nie "uciekną"?

- Miejmy nadzieję, że nie, że potraktują nowy sposób na kontakt z literaturą jako drugi wariant. A tą alternatywą są oczywiście książki w formie cyfrowej, znane jako książki elektroniczne (tzw. e-booki i audiobooki) udostępniane przez Internet za pomocą bibliotek i wypożyczalni cyfrowych – bez wychodzenia z domu. Propozycja książek cyfrowych warta jest uwagi zwłaszcza w dobie pandemii związanej z ograniczeniami w przemieszczaniu się i ewentualnego braku dostępu do takich instytucji jak biblioteka. Podczas szkolenia pokazane zostały najbardziej popularne platformy książek elektronicznych, z których korzystają nowoczesne biblioteki publiczne w całej Polsce, takie jak: Legimi.pl, IbukLibra.pl, Wolnelektury.pl i inne.

Margonińska biblioteka to także miejsce miłych, bardziej rozrywkowych spotkań

W sobotę, 4 grudnia, gościliśmy po raz drugi muzyków, którzy obecnie występują jako zespół "Roman i Henryk". Panowie, grając na gitarach elektrycznych, zaprezentowali wiele szlagierów muzycznych, gwarantując nam wspaniałą zabawę. Przybyli na spotkanie mogli do woli, wspólnie śpiewać ulubione przeboje, wspierając się wydrukowanymi tekstami piosenek. Mamy nadzieję, że wiosną spotkamy się ponownie! Bardzo dziękujemy Panu Romanowi i Panu Henrykowi za wspaniałą zabawę!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto