Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy podczas filmu „Płomień wolności” poświęcony bohaterom Powstania Wielkopolskiego

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
arch. H. Danielewicz
Film Hanny Danielewicz Płomień wolności bije rekordy oglądalności

Zwycięskie Powstanie Wielkopolan w 1918-1919 r. było wielkim płomieniem wolności, który rozpalał serca i czyny mieszkańców tej ziemi. Wielkopolska została uwolniona od niemieckiego zaborcy i prastare piastowskie ziemie wróciły do odradzającej się Rzeczypospolitej.

Wszyscy pomagali sobie wzajemnie, by w tej dziejowej chwili dokonać skutecznych działań zbrojnych, jakie nie udawały się naszym przodkom we wcześniejszych powstańczych zrywach.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń został nagrany, siłami społecznymi mieszkańców ziemi budzyńskiej i nie tylko, film w formie fabularyzowanego dokumentu p. t. „Płomień wolności – budzyńska epopeja”. Scenariusz i reżyseria – Hanna Danielewicz, zdjęcia i montaż - Sławomir Janiszewski.

Budzyń stanowił ważne zaplecze dla działań na VI odcinku Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego. To tutaj po wyzwoleniu dnia 5 stycznia 1919 r. organizowano siły zbrojne w celu zdobycia Chodzieży, działał szpital polowy, szykowano żywność i formowało się wojsko do wymarszu na wschód, by bronić odzyskaną ojczyznę przed wojskami bolszewickimi. Pod Budzyniem powstańcy z Rogoźna i Budzynia zdobyli też niemiecki pojazd pancerny Ehrhardt M17, który został wysłany, by ukarać buntowniczych i ofiarnych mieszkańców Budzynia.

Film miał swoją uroczystą premierę 6 lutego 2023 r. i od tego czasu jest prezentowany w kinach i szkołach wielu miast i stanowi filmową lekcję historii dla młodego pokolenia. W Chodzieży odbyło się 5 projekcji w Kinie Noteć z udziałem uczniów i nauczycieli oraz rodzin powstańców wśród których były: pani Iwona Szudra – córka powstańczego małżeństwa Leokadii i Stanisława Wiśniewskich – z kompanii gołanieckiej, pani Zofia Redziak – córka powstańca Władysława Silskiego z kompanii gołanieckiej, pani Marta Kostrzewa – synowa powstańca Stefana Kostrzewy z kompanii czarnkowskiej, pani Stefania Zawielak – synowa powstańca Antoniego Zawielaka z kompanii gołanieckiej i w rodzinie której było pięciu powstańców wielkopolskich, pani Krystyna Pawłowska – córka powstańca z Ryczywołu Władysława Kaczmarka, której dziadek również był powstańcem.

W seansach filmowych uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół:
- I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary,

-Zespołu Prywatnych Szkół przy ul. Mickiewicza,

-Szkoły Podstawowej nr 1,

-Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego,

-Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich,

-Zespołu Placówek Oświatowych im. św. Jana Bosko,

-Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej w Oleśnicy,

-Szkoły Podstawowej w Zacharzynie,

-Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Chodzieży

im. Marii Grzegorzewskiej,
-Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Strzelcach,
-Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. mjr H. Sucharskiego w Stróżewie,
-Stowarzyszenia Dobrej szkoły z Rataj.

Projekcje były poprzedzone prelekcją autorki filmu Hanny Danielewicz oraz lektora i aktora Jana Danielewicza, obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Ehrhardt M17” z Budzynia- Radosław Sulicki i Ryszard Soboń, którzy prezentowali mundury z okresu powstania.
Pani Dorota Marciniak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej była koordynatorką seansów filmowych oraz zaprezentowała „Złotą Księgę Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919”. Prezentacje filmu odbyły się dzięki Dyrekcji i pracownikom Chodzieskiego Domu Kultury.

Być, trwać, pamiętać... w służbie Ojczyzny i edukacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto