Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz policjanci będą się opiekować pijanymi osobami...

Redakcja
Spełnił się czarny scenariusz przedstawiany przez komendanta policji Sławomira Sobańskiego: pijanymi opiekować się będą musieli policjanci...

Nie pomogła argumentacja i próby ratowania sytuacji przez komendanta powiatowego policji. Nie pomogła też bierność włodarzy 33 gmin, które korzystały z pilskiej Izby Wytrzeźwień. Z drugiej strony nie było też prób ratowania placówki przez Urząd Miasta, który najwyraźniej wydał na nią wyrok, a potem przy pomocy radnych Koalicji Obywatelskiej go wykonał. Powodem likwidacji były konieczne oszczędności.

Jednym z pomysłów na uratowanie izby wytrzeźwień, a także budżetu, było zwiększenie dotacji płaconych przez gminy. Kto jednak miał wyjść z tą propozycją? Piła? Czy zainteresowane utrzymaniem izby gminy? W efekcie nie wyszedł nikt. Jedyna próba podjęta przez starostę złotowskiego spełzła na niczym.

Do Izby Wytrzeźwień w Pile co roku trafia około 3 tysięcy osób, wśród nich połowę stanowią mieszkańcy tamtego miasta. W ubiegłym rok odwiezionych tam zostało 208 mieszkańców z naszego powiatu - 139 z Chodzieży, 30 -z gminy Chodzież, 16 - z Szamocina, 13 - Margonina, 10 - Budzynia. W tym roku do końca września z terenu powiatu trafiło 147 osób. Ostatnie mogą być tam zawiezione do północy 31 stycznia.

Zmiana niepokoi komendanta chodzieskiego insp. Sławomir Sobański. Podkreśla, że jest niekorzystna i wszyscy mieszkańcy ją odczują .

Do izby wytrzeźwień trafiały osoby pijane, które zagrażały sobie, albo innym, które swoim zachowaniem obrażały innych, lub nie można było ustalić miejsca ich zamieszkania.

- Obecnie policjanci taką osobę będą musieli zawieźć najpierw na izbę przyjęć. Jeśli lekarz stwierdzi, że można umieścić ją w izbie przetrzymań, zostanie zawieziona na komendę. Konieczne będzie także wyznaczenie policjanta do pilnowania pijanej osoby. Poza tym jeśli pilnujący ,,klienta” funkcjonariusz stwierdzi, że dzieje się z nim coś złego, będzie wzywał pogotowie - tłumaczy insp. Sobański.

Prezydent Piły Piotr Głowski podczas sesji przekonywał, że likwidując izbę wytrzeźwień likwidowany jest opresyjny relikt PRL, ale nikt w to nie wierzył. Nie kto inny jak Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje nałożenie na samorządy obowiązku prowadzenia izby wytrzeźwień w miastach powyżej 50 tysięcy (teraz gmina czy powiat może ale nie musi). Według RPO izby wytrzeźwień powinny funkcjonować jako jednostki nowego typu, które łączą ze sobą funkcję izby wytrzeźwień, ośrodka terapeutycznego i placówki pomagającej rodzinie.
(Współpraca: A. Świderska)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto