Szpital w Chodzieży wykonuje testy w kierunku koronawirusa. Sprawdź szczegóły!

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
W Szpitalu Powiatowym w Chodzieży można od pewnego czasu poddać się testom w kierunku koronawirusa. Kto może skorzystać i na jakich zasadach?

W maju przy Szpitalu Powiatowym im. Romana Drewsa w Chodzieży zaczął działać mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa, w którym pobierane są wymazy od osób objętych kwarantanną. Badaniu można poddać się codziennie między godz. 12 a 14 - także w niedziele i święta. Wcześniej trzeba oczywiście umówić się telefonicznie na konkretny termin. Punkt znajduje się przy wejściu do szpitala - obok namiotu do "wstępnej segregacji" pacjentów. Pobranie wymazu odbywa się bezpłatnie.

Z mobilnego punktu korzystają nie tylko mieszkańcy powiatu chodzieskiego, ale także sąsiednich powiatów. Należy do niego przyjechać własnym środkiem transportu, z którego nie wolno wysiadać. O umówionej godzinie na miejscu pojawi się pielęgniarka, która pobierze wymaz z nosa i gardła badanego. Następnie próbka jest wysyłana do laboratorium, które poinformuje badaną osobę o wyniku.

Oprócz tego szpital wykonuje też badania płatne, które kosztują 100 i 400 złotych.

Rejestracja na test w kierunku przeciwciał IgG SARS-CoV-2, pobranie krwi i odbiór wyniku odbywają się tak samo jak w przypadku każdego innego badania rutynowo wykonywanego w laboratorium, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 9.30 i 10:30 – 18:00. Test ten jest - jak informuje szpital - pomocny identyfikacji osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Mogą go wykonać osoby, które są w szczególny sposób narażone na kontakt z wirusem, a także pacjenci z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej. Jest wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji o kwarantannie oraz o powrocie do aktywności zawodowej.

W przypadku dodatniego wyniku, pacjent otrzyma bezpłatną poradę lekarską oraz zostanie poddany dalszej diagnostyce - badaniu na obecność materiału genetycznego wirusa. Odbywa się on poprzez wymaz z gardła. Można go wykonywać zarówno przed wystąpieniem pierwszych objawów, jak również między 7-14 dniem od kontaktu z wirusem, kiedy objawy mogą już występować.

Osoby, które chciałyby poddać się takiemu badaniu z własnej inicjatywy, obowiązuje wcześniejsza rejestracja, która prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 14.00 pod nr tel. 67 28 26 755. Przed badaniem należy uiścić opłatę na konto szpitala, a na samo pobranie wymazu przyjechać z dokumentami i dowodem wpłaty do mobilnego punktu przed szpitalem. Czas oczekiwania na wynik to 48 godzin.

Szpital w Chodzieży wykonuje testy w kierunku koronawirusa. ...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie