Szpital w Chodzieży dostał pieniądze na nową karetkę. Zarządzenie wydał premier [ZDJĘCIA]

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie o przyznaniu środków na karetkę dla Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Nowy ambulans za 2 miesiące powinien już jeździć w chodzieskim pogotowiu

- Szpitale są ponad politycznymi podziałami - podkreślał poseł Marcin Porzucek, który przyjechał we wtorek (26 maja 2020 r.) do Chodzieży, aby wręczyć dyrektorowi Szpitala Powiatowego Krzysztofowi Szplitowi zarządzenie premiera w sprawie przyznania środków na nową karetkę.

Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej, którą dysponuje wojewoda. Szpital otrzyma 365 224 złote i na dniach ogłosi przetarg na zakup ambulansu. W ciągu dwóch miesięcy powinien on już jeździć w chodzieskim pogotowiu.

Nowa karetka zastąpi pojazd, który uległ wypadkowi w Poznaniu podczas jednego z wyjazdów do szpitala zakaźnego. Chodzieska karetka, wyznaczona przez wojewodę do transportu osób zakażonych i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, obsługiwała teren kilku powiatów. W tej chwili do tego samego celu służy stara "sanitarka", która ma już 17 lat i jak przyznają chodziescy ratownicy, jest zwyczajnie wysłużona. Z racji swego "wieku", w pogotowiu jest określana mianem "babci".

Na pomysł zwrócenia się o wsparcie do wojewody wpadł zastępca burmistrza Margonina Łukasz Malczewski. Tak się bowiem złożyło, że był w Poznaniu, gdy chodzieska karetka miała wypadek. Widząc uszkodzony ambulans od razu zadzwonił do starosty Mirosława Juraszka. Dalej sprawy potoczyły się szybko. Przygotowano wniosek, a poseł Porzucek, który zaangażował się w zdobycie środków, mógł krótkim czasie przekazać powiatowi wiadomość o ich przyznaniu.

Koszt zakupu nowej karetki typu "S" jest wprawdzie większy niż uzyskane dofinansowanie, gdyż wynosi ok. 500 tys. złotych, ale dla szpitala to nie problem.

- Środków na sam pojazd powinno wystarczyć, natomiast profesjonalny sprzęt do ratowania życia, który znajdował się w poprzedniej karetce, po prostu przełożymy do nowej - mówi dyrektor Krzysztof Szplit.

Podczas wtorkowego spotkania przed szpitalem poseł Marcin Porzucek i wiceburmistrz Margonina Łukasz Malczewski wspominali też o respiratorze, który ma szansę trafić na chodzieski OIOM. Respiratory dla wielkopolskich szpitali zakupił Urząd Marszałkowski, natomiast wojewoda Łukasz Mikołajczyk wskazał marszałkowi 17 placówek, do których miałyby one trafić. Na tej liście znalazł się również szpital w Chodzieży.

Nowy sprzęt bardzo się przyda, ponieważ OIOM posiada cztery stanowiska, ale tylko na trzech respiratory są nowe. Czwarty ma już kilkanaście lat i jest zużyty - choć nadal działa.

- Szpitale powiatowe jako takie są wciąż niedofinansowane, dlatego każda pomoc jest cenna - podkreśla dyrektor Krzysztof Szplit.

Na razie trwa oczekiwanie na decyzję. Respiratory mają otrzymać także szpitale w Krotoszynie, Obornikach, Słupcy, Gostyniu, Trzciance, Czarnkowie, Kępnie, Wyrzysku, Kościanie, Wolsztynie, Środzie Wielkopolskiej, Grodzisku Wielkopolskim, Jarocinie, Ostrzeszowie, Złotowie i Szamotułach.

Szpital w Chodzieży dostał pieniądze na nową karetkę. Zarząd...

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Dodaj ogłoszenie