Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie w powiecie chodzieskim od września będą miały więcej uczniów. Jak sobie poradzą?

Redakcja
Dyrektor Zespołu Szkół w Ratajach Izabela Góra podczas tegorocznych Prezentacji Edukacyjnych zapewniała, że miejsc wystarczy dla wszystkich chętnych
Dyrektor Zespołu Szkół w Ratajach Izabela Góra podczas tegorocznych Prezentacji Edukacyjnych zapewniała, że miejsc wystarczy dla wszystkich chętnych
We wrześniu naukę w szkołach średnich rozpoczną dwa roczniki uczniów jednocześnie. Jak poradzą sobie szkoły w powiecie chodzieskim? W Liceum im. św. Barbary ma powstać 6 nowych oddziałów, w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego - 15 nowych oddziałów, a w Ratajach - 4-6 oddziałów

Czy przez to, że od września naukę w szkołach średnich rozpoczną jednocześnie dwa roczniki, może zabraknąć w nich wolnych miejsc? Starosta Mirosław Juraszek już w styczniu zapewniał, że tak się na pewno nie stanie i że wszyscy chętni zostaną przyjęci.

Jego słowa potwierdzają dyrektorzy. Dla nich „kumulacja” dwóch roczników, spowodowana cofnięciem reformy oś-wiaty z 1996 r. i likwidacją gimnazjów, to korzystna sytuacja. Do tej pory szkoły musiały rywalizować między sobą o uczniów. Teraz nie będą miały tego problemu.

W chodzieskim LO im. św. Barbary ma powstać 6 nowych oddziałów - 3 klasy dla uczniów kończących gimnazjum i 3 klasy dla absolwentów szkół podstawowych. Przybędą więc o 2 oddziały więcej niż zwykle.

- „Odejdzie” nam gimnazjum i mamy dwie nowe sale, więc problemu z pomieszczeniem uczniów nie będzie - zapewnia dyrektor Wiesław Owczarzak. - Szkoła będzie mieć łącznie 14 oddziałów, a bywały już lata, gdy mieliśmy ich 16.

Zamiast osobnych klas matematyczno-fizycznych i matematyczno-geograficznych, dla każdego z roczników utworzona zostanie jedna wspólna klasa matematyczno-geograficzno-fizyczna, w której nauka będzie prowadzona z podziałem na grupy. Oddziały będą liczyły do 29 uczniów.

Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego planuje utworzyć 15 nowych oddziałów: 3 oddziały technikum i 4 oddziały szkoły branżowej I stopnia dla uczniów kończących gimnazjum oraz 4 oddziały technikum i 4 oddziały szkoły branżowej dla absolwentów podstawówek.

- Sama jestem mamą gimnazjalisty i na zebraniach słyszę, że rodzice mają różne wątpliwości. Nie ma jednak powodów do obaw - podkreśla wicedyrektor Katarzyna Kulczyńska-Śróda.

Z przeprowadzonej przez szkołę symulacji wynika, że jeśli wszystkie nowe oddziały zostaną utworzone zgodnie z planem, lekcje będą kończyły się najpóźniej ok. godz. 16-16.45. Warto dodać, że od września uczniowie mają mieć możliwość nauki dwóch nowych zawodów: technik logistyk (technikum) i operator maszyn (szkoła branżowa I stopnia).

W Ratajach ma powstać po jednym oddziale liceum i po 1-2 oddziały technikum dla każdego z roczników. „Zwolni się” budynek po gimnazjum, więc ciasno na pewno nie będzie.

- Lekcje będą kończyć się jak zawsze najpóźniej o godz. 15.20 - mówi dyrektor Izabela Góra.

Zobacz też:

Jak dzieci powinny ubierać się do szkoły?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto