Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Lipiej Górze. Uczniowie w praktyce uczą się języka angielskiego

MN
Uczniowie szkoły w Lipiej Górze chętniej uczą się języka angielskiego niż kiedykolwiek. Co za tym stoi?

Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze należy do szkół nowoczesnych, poszukujących różnych metod nauczania oraz form rozwoju uczniów. Oferta edukacyjna skierowana do uczniów jest bardzo bogata.

Z inspiracji dyrektor szkoły Małgorzaty Rychert szkoła realizuje projekty w ramach eTwinning. Co to jest eTwinning? Jest to społeczność gromadząca szkoły z Europy i nie tylko. Główną jej zaletą jest platforma współpracy dla uczniów i nauczycieli którzy współpracują, realizują różne projekty edukacyjne, dzielą się informacjami , doświadczeniami i materiałami do nauki.

Współpraca odbywa się za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Dzięki nim szkoły w prosty sposób mogą tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko i długoterminowe partnerstwa. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na świat.

Uczniowie kl. VI szkoly podstawowej i II gimnazjum, pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Agnieszki Nowickiej rozpoczęli prace nad trzema projektami eTwinning: “I'll send you Christmas Cards, i'll tell you our European fairy tale.” ( „ Wyśle tobie kartkę bozonarodzeniową i opowiem Tobie naszą europejska baśń), English around us! (Angielski wokół nas! )oraz Postcards…let´s travel around Europe and make new friends ( “ Pocztowki…podróżujmy po Europie i poznajmy nowych przyjaciół”).

Nadrzędnym celem realizowanych projektów jest ukazanie ważności uczenia się języka angielskiego, który we współczesnym świecie jest językiem globalnym, międzynarodowym, niezbędnym do komunikacji z ludźmi wielu krajów. Znajomość języka angielskiego jest niezbędna, aby nawiązać nowe znajomości nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Realizując cele projektów uczniowie poznają nowych kolegów z krajów europejskich, rozwijają wiedzę o tradycjach obowiązujących w różnych krajach. Na uwagę zasługuje również fakt, że uczniowie mają możliwość poznania nowych przyjaciół z różnych krajów, z którymi nie tylko rozmawiają ze sobą przez Skype'a w szkole, ale również wymieniają się adresami mailowymi przez co poznają “Pen friends” czyli “Przyjaciół od pisania”. Umożliwia to uczniom używanie języka również poza szkołą, co jest kluczowym elementem niezbędnym do rozwoju kompetencji językowych.

Opiekunowie projektów ze szkół partnerskich z różnych krajów rozpoczęli współpracę poprzez umieszczenie na platformie TwinSpace prezentacji swoich miejsc zamieszkania oraz szkół. Następnie przyszedł czas na działanie ze strony uczniów.

W pierwszy etapie realizacji projektów zadaniem uczniów było zaprezentowanie własnej osoby w formie pocztówki. Pomysłowość i twórcza inwencja uczniów przerosła wszelkie oczekiwania. Opisując siebie, swoje hobby uczniowie wykorzystali własne zdjęcia oraz stworzyli ciekawą formę plastyczną. Przygotowali nagrania video, prezentujące szkołę. Kolejne działanie polegało na wykonaniu słowników obrazkowych w języku angielskim lub angielsko-polskim, które wysłane do innych krajów, posłużą jako autentyczne materiały źródłowe do nauki języka angielskiego. Uczniowie przygotowywali również tradycyjne kartki świąteczne, dekoracje bożonarodzeniowe, opis polskich świątecznych tradycji oraz opis ulubionego tradycyjnego dania. Ponadto, wykonali i nagrali płytę Cd z tradycyjnymi polskimi kolędami. Swoje prace wysłali do szkół z którymi podjęto współpracę m.in.: we Włoszech, do Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Niemiec, Portugalii, Węgier, Turcji, Malty, Belgii, Norwegii, Cypru, Walii, a także do USA.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do szkoły zaczęły napływać prace uczniów ze szkół europejskich i USA. Wszystkie prace wykonane przez uczniów z innych krajów można było zobaczyć na wystawie szkolnej. Były to ręcznie wykonane przepiękne kartki bożonarodzeniowe z życzeniami, przepisy tradycyjnych dań, listy z pozdrowieniami, słowniki dwujęzyczne oraz różne elementy dekoracyjne. Obecnie uczniowie pracują nad wspólnym tworzeniem nowej europejskiej baśni.

Udział uczniów e Twinning przynosi wymierne efekty w postaci wzrostu motywacji do nauki języka angielskiego, poszerzenia umiejętności praktycznego wykorzystania języka angielskiego w codziennej komunikacji, naturalnego, bezstresowego posługiwania się językiem obcym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto