Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży ma 60 lat. Ruszają przygotowania do jubileuszu (STARE ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Pierwsza siedziba utworzonej w 1959 roku Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży zlokalizowana była przy ulicy Staszica, na piętrze budynku szkoły nr 1. Choć początki „Trójki” nie były łatwe, wiele osób wspomina tamte czasy z dużym sentymentem

Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży zaczyna się przygotowywać do obchodów 60-lecia, które odbędą się na początku przyszłego roku - w dniu 8 stycznia. Będzie im towarzyszyła msza święta i capstrzyk na cmentarzu, podczas którego cała społeczność szkolna uczci pamięć patronów szkoły - powstańców wielkopolskich. W planie są także inne uroczystości, ale jak mówi dyrektor Hanna Lohr, ich scenariusz jest dopiero opracowywany.

Pierwsze akcenty związane z jubileuszem zaprezentowano już jednak przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Mowa o okolicznościowym banerze, witającym uczniów, rodziców i gości przy głównej bramie, a także o rollupie, czyli stojącej rozwijanej planszy, którą można było zobaczyć na inauguracyjnym apelu.

Trudne początki

Sześćdziesiąt lat to - można powiedzieć - szacowny wiek, lecz prawdopodobnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądały początki chodzieskiej „Trójki”. A te - jak się okazuje - łatwe nie były. Pierwsza siedziba szkoły zlokalizowana była na piętrze budynku SP nr 1 przy ul. Staszica, bo „Trójka” nie posiadała początkowo własnego gmachu.

Decyzja o utworzeniu w Chodzieży trzeciej „podstawówki” miała związek ze wzrostem liczby mieszkańców miasta. Dwie istniejące szkoły nie były w stanie przyjąć więcej dzieci, więc radni Powiatowej Rady Narodowej nie mieli innego wyjścia, niż zaakceptować projekt budowy kolejnej placówki.

Do rejonu SP3 przydzielono ulice Daszyńskiego, Górną, Jagiellońską, Karczewnik, Kozią, Leśną, Marcinkowskiego, Kochanowskiego, Małą, Ślusarską, Słowackiego, Wojska Polskiego i Zieloną.

Powołano Radę Pedagogiczną, w skład której wchodziło 14 osób. Byli to nauczyciele przeniesieni na własną prośbę z dwóch pozostałych szkół. Na kierownika nowej szkoły powołano Franciszka Kodryckiego - ówczesnego kierownika Szkoły Podstawowej w Dziembowie.

Pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się 28 sierpnia 1959 roku. W skład pierwszego grona nauczycielskiego, poza kierownikiem Franciszkiem Kodryckim, wchodzili: Maria Zasada - zastępca kierownika, Ligia Machnikowska - zastępca kierownika, Aleksandra Bednarska, Helena Grzywa, Teresa Judkowiak, Teresa Kaczór, Maria Kobelska, Helena Kotkow-ska, Sławomir Łukasik, Urszula Stasik, Helena Śledzik, Barbara Wałkowska i Jan Wendt.

Na swoim

Z dniem 1 września 1959 roku naukę w „Trójce” rozpoczęli pierwsi uczniowie. W uroczystym apelu uczestniczyli przedstawiciele władz politycznych, społecznych i oświatowych.

Miesiąc później - w październiku - zwołano pierwsze zebranie rodziców. Wybrano na nim zarząd Komitetu Rodzicielskiego i wyłoniono komisje: dożywiania, imprezową i wychowawczą. W związku z tym, iż szkoła nie dysponowała niezbędnymi pomocami dydaktycznymi, Komitet Rodzicielski pomagał w gromadzeniu funduszy organizując imprezy dochodowe.

Dość szybko zaczął dawać o sobie znać również brak wystarczającej ilości miejsca. W roku szkolnym 1961/62 „Trójka” miała 15 oddziałów i 478 uczniów. Powstały oddziały klas specjalnych (później zlikwidowane), ale zatwierdzenia planu budowy nowego budynku przy ulicy Kochanowskiego doczekano się dopiero po długich staraniach.

„Na swoim” SP nr 3 znalazła się w 1966 roku. Oficjalne otwarcie nowego budynku, Pomnika 1000-lecia Państwa Polskiego, nastąpiło w dniu 20 listopada. Towarzyszyła mu akademia z udziałem władz partyjnych i państwowych, władz oświatowych oraz społeczeństwa Chodzieży.

Sztandar i hymn

W związku z obchodami 50. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w 1969 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia „Powstańców Wielkopolskich”. Dzieci i młodzież złożyły uroczyste ślubowanie, przy głównym wejściu odsłonięto tablicę pamiątkową, a w gablocie w holu szkoły umieszczono urny z ziemią z pól bitewnych znajdujących się w powiecie chodzieskim.

Podczas obchodzonego w roku 1989 jubileuszu 30-lecia, „Trójka” mogła poszczycić się już własnym sztandarem, którego nadanie poprzedził 3-letni program fundacyjno-wychowawczy.

Projekt sztandaru został wyłoniony w konkursie, który wygrała uczennica Justyna Siemion. W celu pozyskania środków, prośbę o wsparcie skierowano do ponad 100 instytucji, zakładów pracy, zaprzyjaźnionych szkół i osób prywatnych.

W tym samym roku po raz pierwszy zaśpiewany został hymn szkoły, którego słowa napisała Maria Piotrowska, a muzykę skomponowała Katarzyna Paech.

Czworo dyrektorów

Po odejściu w 1973 roku Franciszka Kodryckiego ze stanowiska kierownika szkoły, na sześć lat (1973-1979) zastąpił go Stanisław Wlekliński. W tamtym czasie „Trójka” ponownie zaczęła cierpieć na brak miejsca. Budynek przewidziany był na 280 uczniów, a na początku lat osiemdziesiątych do szkoły uczęszczało ich około 700. „Druga zmiana” kończyła lekcje po godzinie 18 i zimą uczniowie zmuszeni byli wracać do domu po ciemku.

W 1981 roku z inicjatywy dyrektora Henryka Zydorczaka powstał projekt dobudowania dodatkowego skrzydła. Oddano je do użytku w dniu 31 stycznia 1984 roku.

W 2002 roku dyrektorem szkoły została Hanna Lohr, która pełni tę funkcję aż do dziś. Największą inwestycją, jaką miała okazję do tej pory nadzorować, była oczywiście przebudowa sali gimnastycznej.

Zdjęcia i informacje pochodzą z kronik i jednodniówek

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto