Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szamocińskie ciekawostki": Mikołaj Wełnic zebrał w książce 100 faktów o dawnym i współczesnym Szamocinie (FOTO)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Pochód 1-majowy - 1977 rok
Pochód 1-majowy - 1977 rok
„Chodzieskie ciekawostki” Tadeusza Matraszka zainspirowały Mikołaja Wełnica do przygotowania podobnej publikacji o Szamocinie. Książka właśnie się ukazała. Ilustruje ją ponad 120 zdjęć, z których część nie była dotąd nigdzie publikowana

Sto ciekawostek, związanych nie tylko z historią Szamocina, ale także jego mieszkańcami, kulturą i samorządem, okraszone ponad 120-toma zdjęciami, z których część nie była do tej pory nigdzie publikowana - to wszystko można znaleźć w książce „Szamocińskie ciekawostki”, której autorem jest Mikołaj Wełnic.

Jak mówi, zależało mu na tym, aby publikacja ukazała się w 655. rocznicę pierwszej pisanej wzmianki o Szamocinie. Do jej napisania zainspirowały go zaś „Chodzieskie ciekawostki” Tadeusza Matraszka, wydane w ubiegłym roku przez bibliotekę w Chodzieży.

„Szamocińskie ciekawostki” to kolejna, po książkach o historii parafii w Chodzieży i Szamocinie oraz o dziejach sióstr Serafitek w powiecie chodzieskim, regionalna publikacja, której autorem jest Mikołaj Wełnic. O swojej najnowszej książce mówi:

- Moim zamiarem było popularyzowanie historii Szamocina i okolic, ale w sposób przystępny i przyjemny w odbiorze. Dlatego poszczególne informacje nie są długie, a całość uzupełniają zdjęcia oraz lokalne legendy, które po raz pierwszy zostały zebrane i opublikowane w jednym miejscu i w takiej właśnie formie.

Ciekawostki zawarte w 11 rozdziałach książki związane są nie tylko z najdawniejszymi dziejami Szamocina, ale także - ze współczesnością. Mikołajowi Wełnicowi udało się „wyszperać” w gnieźnieńskim archiwum najstarszy zachowany dokument, który wymienia nazwę „Szamocin” i dotrzeć do informacji o pochodzącym z Szamocina malarzu Erhardzie Langkau, który był znany w Niemczech, a o którym u nas pamięta niewiele osób.

Jednocześnie wymieniając postacie związane z Szamocinem, autor książki wspomina o Honorowym Obywatelu, kompozytorze Adamie Sławińskim oraz o burmistrzu Eugeniuszu Kucnerze. Pisze też o nadaniu miastu patrona, o remoncie i rozbudowie ratusza, o powstających na terenie gminy nowych osiedlach mieszkaniowych czy o działalności miejscowych teatrów.

Archiwalne zdjęcia, które można obejrzeć w galerii, pochodzą ze zbiorów Mikołaja Wełnica

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto