Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Na Górze zaprasza do nowego projektu osoby niepełnosprawne. Będą wędrować, malować, pływać kajakami i nurkować

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Zajęcia nad wodą stowarzyszenie proponowało już we wcześniejszych projektach.
Zajęcia nad wodą stowarzyszenie proponowało już we wcześniejszych projektach. Wojciech Retz
Stowarzyszenie Na Górze zaprasza do udziału w nowym projekcie. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności z Chodzieży i okolic, bez względu na wiek, mogą zgłaszać się, pisząc e-mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc na nr 604 374 108. Przewidziano bardzo wiele ciekawych zajęć i aktywności: wycieczki piesze i rowerowe, nurkowanie, wspólne muzykowanie, malowanie i udział w teledysku.

Stowarzyszenie Na Górze kolejny raz otrzymało dotację na swój projekt. W ubiegłym roku robiona była "Rewolucja w twojej głowie". Pomysły realizowane we wcześniejszych latach nosiły równie ciekawe nazwy: "Puszczeni na głębokie wody", "Naturalnie, że natura!", "Efekt z defektu", "Niepełnosprawni w kosmosie". Właśnie rozpoczyna się przedsięwzięcie pod tytułem "Ekosprawni". Dofinansowanie pochodzi ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach promowania aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.

- Ekosprawni zamiast niepełnosprawni...? Jasne, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności nie staną się nagle pełnosprawne. Zresztą mało jest ludzi pełnosprawnych - pojawiają się chyba tylko w filmach akcji. W rzeczywistym życiu niemal wszyscy mamy jakieś małe lub większe niedomagania... Nam chodzi o przesunięcie akcentu - wyjaśnia Wojciech Retz, lider stowarzyszenia. - W społecznym postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami na pierwszym miejscu jest właśnie niepełnosprawność - ta klasyfikacja często decyduje o wszystkim. A przecież dana osoba oprócz niepełnosprawności ma inne cechy. Jest np. świetnym perkusistą - tak, jak Robert, członek grupy Na Górze. Bardziej wartościowe dla niego jest, gdy postrzega się go nie jako "niepełnosprawnego, który jest świetnym perkusistą", lecz jako "świetnego perkusistę, który ma niepełnosprawność". My tego samego chcemy dla szerszej grupy uczestników naszego przedsięwzięcia. Każdy, bez względu na to, czy ma niepełnosprawność i jaka ona jest, może wyzwolić w sobie, a poprzez swój przykład także w szerokim społeczeństwie, wrażliwość ekologiczną. Niepełnosprawność w niczym tu nie przeszkadza, a wręcz można ją po prostu pominąć. Nie na niej będziemy się koncentrować, lecz na ekologii, aktywności i bezpośrednim kontakcie z naturalnym środowiskiem. Zresztą wszystkim nam jest to potrzebne w związku z izolacją związaną z pandemią koronawirusa.

Propozycje zajęć są bardzo ciekawe. Stowarzyszenie Na Górze zachęca do udziału.

  • Zorganizujemy jednodniowy spływ kajakowy rzeką Różycą, w którym weźmie udział 14 uczestników całego przedsięwzięcia. Każdy będzie płynął z opiekunem.
  • Wszyscy uczestnicy (przewidujemy łącznie około 50 osób) będą mogli pływać żaglówkami i łódkami po Jeziorze Chodzieskim. Instruktorami będą członkowie Chodzieskiego Klubu Żeglarskiego LOK. Klub udostępni sprzęt pływający i kamizelki ratunkowe.
  • 12 uczestników przedsięwzięcia będzie nurkować z instruktorami Stowarzyszenia Krok po Kroku HSA w Pile (certyfikowani instruktorzy międzynarodowego Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych). Zajęcia odbędą się w Jeziorze Płocie na Płotkach k. Piły. Pierwsze nurkowanie będzie poprzedzone szkoleniem.
  • Inną formą zajęć, w których będą mogli brać udział wszyscy uczestnicy, będzie malowanie muralu z elementami ceramicznymi. Dzięki tematyce przyrodniczo-ekologicznej, mural będzie pełnił rolę edukacyjną. Wykonamy go na jednej ze ścian w Chodzieży, w miejscu bardzo popularnym - przy promenadzie nad jeziorem położonym w centrum miasta. Oprócz malowania odbędą się warsztaty ceramiczne. Przygotujemy na nich elementy, które później przykleimy do ściany.
  • Również wszyscy uczestnicy będą mogli odbyć piesze, kilkukilometrowe wycieczki po urozmaiconych krajobrazowo terenach wokół Chodzieży. W niektórych z tych wypraw będą uczestniczyły osoby poruszające się na wózkach - wówczas wybór trasy będzie dostosowany do możliwości przejazdu. Po drodze, na odcinkach leśnych będziemy zbierać śmieci. Worki z nimi pozostawimy w miejscach ustalonych z Urzędem Miasta. Przy okazji jednej z wypraw naprawimy dach ula dla dzikich pszczół, zbudowanego w ramach zrealizowanego przez nas trzy lata temu projektu "Naturalnie, że natura!". Jedno ze spotkań poprowadzi pracownik Nadleśnictwa.
  • Natomiast ta część uczestników, która umie jeździć rowerami, odbędzie dłuższe wyprawy po okolicach Chodzieży. Poruszać się będziemy miejskimi rowerami bezpłatnie udostępnionymi przez Miejski Zakład Komunikacji.
  • W późniejszym terminie, od października będziemy grać na afrykańskich bębnach. W przerwach instruktor będzie robił relaksację z wykorzystaniem australijskiego instrumentu dętego, didgeridoo. Na 3 zajęciach odbędą się ćwiczenia jogi (osoby z problemami ruchowymi będą wykonywały uproszczone ćwiczenia siedząc na krzesłach lub swoich wózkach). Jeden z rytmów granych na bębnach zostanie wykorzystany w utworze przygotowanym przez zespół muzyczny Na Górze.
  • To właśnie kolejna forma zajęć. Piosenka o ekologicznej tematyce zostanie studyjne nagrana, a do niej powstanie teledysk.

- Na koniec realizacji całego projektu, w sali Chodzieskiego Domu Kultury odbędzie się prezentacja efektów całego przedsięwzięcia, w tym występ uczestników warsztatów bębniarskich oraz koncert zespołu Na Górze. Mamy nadzieję, że nie będzie to znowu (tak, jak w ubiegłym roku) jedynie transmisja on-line bez publiczności w sali - dodaje Wojciech Retz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto