MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Starymi szlakami pójdziemy na nowo. Chodzieskie PTTK odnawia oznakowania turystycznych tras w powiecie

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Podczas 1-majowego spaceru po lesie w okolicach Rataj spotkaliśmy parę przesympatycznych „znakarzy”, pracujących przy kolejnych drzewach na trasie. Spieszymy z wyjaśnieniem, że nazwa „znakarze” oznacza osoby zajmujące się znakowaniem oficjalnych szlaków turystycznych PTTK, według określonych prawideł tej sztuki. Od Barbary i Jerzego Szocinskich, pasjonatów turystyki pieszej i specjalistów od oznaczeń malowanych na drzewach, dowiedzieliśmy się, że odnowieniu podlegać będą wszystkie trzy szlaki na terenie działania chodzieskiego oddziału PTTK.

- Poprzednio oznakowania były odnawiane, również przez nas, 5 lat temu. Obecnie zajęliśmy się szlakiem „czarnym”, zaraz po nim przyjdzie kolej na „czerwony” i „żółty” - powiedział nam Jerzy Szociński.

Prawidłowe oznakowanie szlaku bardzo pomaga turystom. Musi być dobrze widoczne z daleka, jednoznacznie wskazujące na kierunek dalszego marszu i namalowane na odpowiedniej wysokości pnia.

- Środki na to działanie pozyskaliśmy między innymi z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – poinformował nas Eugeniusz Gubrewicz, prezes chodzieskiego oddziału PTTK. - Szlak czerwony przy tej okazji będzie miał w trzech odcinkach zmieniony przebieg. Oznakowanie starego przebiegu będzie zamalowane kolorem popielatym. Może się zdarzyć że czasowo będą dwa przebiegi szlaku czerwonego. Będziemy o tym na bieżąco informowali na naszej stronie: pttkchodziez .

Jak się dowiedzieliśmy, jest kilka powodów modyfikacji szlaku czerwonego. Jego stary przebieg prowadzi obecnie m.in. obok miejsc zrębów, co sprawia, że stracił on w tych miejscach swój walor estetyczny. W okolicach Ujścia natomiast właściciel pola zaorał po prostu starą gruntową drogę i trzeba było wytyczyć inne przejście tego odcinka. Poza tym, obecnie popularniejsza od pieszej jest obecnie turystyka rowerowa i zamiarem chodzieskiego PTTK jest, by szlaki były atrakcyjne i w pełni dostępne również dla miłośników jednośladów.

Przypomnijmy, że szlak czerwony biegnie od miejscowości Bugaj do Ujścia i ma 56 km, żółty ma 19 km, a czarny - 14 km. Czarny i żółty są to szklaki okrężne. Wszystkie trzy szlaki spotykają się koło Chodzieskiego Domu Kultury. Ich przebieg można sobie przypomnieć na mapie zamieszczonej w naszej galerii.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto