Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spisz się albo płać - co wybierasz...

Redakcja
Wyznanie, wykształcenie, dojazdy do pracy, stan cywilny i ...
Wyznanie, wykształcenie, dojazdy do pracy, stan cywilny i ... Marcin Bielecki
Wyznanie, wykształcenie, dojazdy do pracy, stan cywilny i warunki mieszkalne – to tylko część tematów, których będą dotyczyły pytania. Spisać musi się każdy z nas. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co kilka lat. W tym roku rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. W tym czasie każdy obywatel musi się spisać. Dotyczy to także dzieci (osoby do 16 roku życia spisuje rodzić) i osób przebywających za granicą.

- Szczerze przyznam, że jeszcze nie zainteresowałam się tą sprawą – mówi Marta Wadas, która studiuje w Szczecinie, ale na co dzień przebywa w Niemczech. - Wciąż mówię sobie, że zostało mi jeszcze mnóstwo czasu, jednak wkrótce będę musiała się spisać. Nie chcę tego zostawiać na ostatnią chwilę.

Tegoroczny spis ludności i mieszkań będzie realizowany na cztery sposoby. Najpierw dane będą pobierane z systemów informacyjnych, później (od 1 kwietnia do 16 czerwca) odbędzie się samospis internetowy, następnie (od 8 kwietnia do 30 czerwca) przyjdzie czas na wywiad telefoniczny i wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego.

- Samospis internetowy jest zdecydowanie najdogodniejszą i najbardziej komfortową formą przekazania danych spisowych – mówi Dominik Rozkrut, dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie. - Do poniedziałku do godziny 9, w ten sposób spisało się ponad 500 tysięcy Polaków.

Aby skorzystać z tej metody należy zalogować się na stronie www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i wypełnić formularz. Zawiera on od 16 do maksymalnie 100 pytań.
To na ile z nich będziemy musieli odpowiedzieć zależy od naszego miejsca zamieszkania, posiadania dzieci, sposobu dojazdu do pracy itp. czynników. Na samospis internetowy mamy czas do 16 czerwca. Jeśli nie spiszemy się sami, może nas odwiedzić rachmistrz spisowy. W województwie zachodniopomorskim
powołano 871 rachmistrzów spisowych.

Sprawdzić czy jesteśmy na liście ich odwiedzin można na stronie internetowej www.spis.gov.pl. W tym przypadku także będziemy musieli odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu. W wersji telefonicznej to ankieter do nas zadzwoni - w dniach 8 kwietnia - 30 czerwca.

Jak sprawdzić czy rachmistrz nie jest oszustem?

Każdy rachmistrz spisowy posiada legitymację, która upoważnia do przeprowadzenia prac spisowych. Legitymacja zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis dyrektora Urzędu Statystycznego, który wydał legitymację. Legitymacja jest ważna wyłącznie z dowodem osobistym. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić dzwoniąc na infolinię 0 800 800 800 (bezpłatne połączenie z telefonów stacjonarnych), 022 44 44 777 (zgodnie z cennikiem operatora komórkowego), w Wojewódzkim Biurze Spisowym w Szczecinie - tel. 91 459 77 00 lub we właściwym urzędzie gminy.

Cel spisu:

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Szczególną wagę w spisie przykłada się do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wyniki spisu są wykorzystywane bezpośrednio dla potrzeb statystyki publicznej jako baza do budowy operatów losowania do dalszych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych.
Źródło: www.stat.gov.pl

Tych tematów będą dotyczyły pytania:

  • stan i charakterystyka demograficzna ludności
  • edukacja
  • aktywność ekonomiczna osób
  • dojazdy do pracy
  • źródła utrzymania
  • niepełnosprawność
  • obywatelstwo
  • migracje wewnętrzne
  • migracje zagraniczne
  • narodowość i język oraz mniejszości narodowe i etniczne
  • wyznanie
  • gospodarstwa domowe i rodziny
  • stan i charakterystyka mieszkań i budynków
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto