Sezon na borówki rozpoczęty. Borówki z Szamocina podbiły lokalny rynek [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Teresa i Włodzimierz Michałowscy prowadzą plantację borówki wysokiej od 4 lat

Zbór borówek właśnie się rozpoczął w naszym powiecie jedna z większych planacji znajduje się w Szamocinie. Teresa i Włodzimierz Michałowscy prowadzą plantację borówki wysokiej na obszarze 1, 7 hektara. Pani Teresa pracowała jako pielęgniarka, a pan Włodzimierz przez ponad 40 lat był kapitanem na kontenerowcach. Od kilku lat są na emeryturze i zajęli się uprawą borówek dokładnie od czterech lat mają plantację i zaopatrują okoliczne sklepy i hurtownie. Plantacja to ponad 3,5 tyś krzaków. Jak mówi pan Włodzimierz właśnie rozpoczął się zbiór i potrwa do początku sierpnia. Borówki są coraz bardziej popularne w naszym kraju, a te z Szamocina już podbiły lokalny rynek.

Owoce borówki są bardzo bogate w związki bioaktywne. Zawartość witaminy C wynosi średnio 10 mg co stanowi około 1/3 dziennej ilości zapotrzebowania przez człowieka, i jeszcze kilka innych potrzebnych witamin.
Badania wykazują że owoce borówki są bardzo dobrym źródłem polifenoli, których działanie przeciwzapalne, antykancerogenne oraz przeciwdziałające chorobom układu krążenia jest udowodnione.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Dodaj ogłoszenie