Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Chodzieży kontroluje stan kąpielisk

ANK
Sanepid w Chodzieży kontroluje stan kąpielisk
Sanepid w Chodzieży kontroluje stan kąpielisk
W powiecie chodzieskim można korzystać z czterech miejsc do kąpieli. Przed sezonem przeprowadzono w nich badanie wody. Nad jeziorem Karczewnik w Chodzieży ma być ono powtarzane co dwa tygodnie

W powiecie chodzieskim można aktualnie korzystać z 4 miejsc do kąpieli - nad Jeziorem Miejskim i jeziorem Karczewnik w Chodzieży, nad jeziorem Siekiera w Szamocinie i nad Jeziorem Margonińskim w Margoninie. Tamtejsze plaże są odpowiednio zabezpieczone, oznakowane i strzeżone przez ratowników.

Mistrz Wimbledonu w Poznaniu

Przed sezonem, który ruszył wraz z początkiem lipca, organizatorzy kąpielisk przeprowadzili badania jakości wody. We wszystkich czterech miejscach była ona zdatna do kąpieli.

Nad jeziorem Karczewnik woda przez cały sezon letni kontrolowana jest co 2 tygodnie. W trzech pozostałych miejscach badania prowadzone są 2 razy w sezonie.

- Komunikaty o jakości wody są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży i na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w zakładce „Serwis kąpieliskowy” - mówi Karolina Pieniążek z PSSE w Chodzieży.

Chodzieski "sanepid" przypomina, o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą.
- Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają osoby umiejące pływać. Korzystając z kąpieliska należy zwrócić uwagę na flagę. Czerwona flaga wywieszona na kąpielisku strzeżonym oznacza, że kąpiel jest zabroniona. Przyczyną zakazu kąpieli może być ponadnormatywna zawartość bakterii, najczęściej Escherichia coli i enterokoków kałowych oraz tzw. zakwit sinic - tłumaczy Katarzyna Pieniążek.

- Sinice czyli cyjanobakterie pojawiają się w okresie letnim i wczesną jesienią. Sprawiają, że woda ma zielonkawoniebieski kolor i dość specyficzny zapach. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy - wyglądem przypominają rozlaną farbę lub galaretkę. Sinice mogą być naprawdę groźne, szczególnie dla dzieci i osób osłabionych dlatego, że wytwarzane przez nie toksyny mogą działać drażniąco na skórę i błony śluzowe, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, a także wątroby. Należy o tym również pamiętać podczas korzystania z kąpieli w innych wodach, nienadzorowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto