Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Saharę zatopić, Morze Śródziemne osuszyć. Zobacz najbardziej szalone projekty inżynieryjne świata. Czy zostaną zrealizowane?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Palma Jumeirah u wybrzeży Dubaju to budowana od 2001 roku sztuczna wyspa w kształcie palmy pełna hoteli i luksusowych osiedli. Domy wykupiło tu wiele znanych osób, m.in. David Beckham. Budowa wyspy spowodowała jednak ogromne szkody ekologiczne w regionie, a samej wyspie nieustannie zagraża erozja, której zapobieganie jest bardzo kosztowne.

Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl
Palma Jumeirah u wybrzeży Dubaju to budowana od 2001 roku sztuczna wyspa w kształcie palmy pełna hoteli i luksusowych osiedli. Domy wykupiło tu wiele znanych osób, m.in. David Beckham. Budowa wyspy spowodowała jednak ogromne szkody ekologiczne w regionie, a samej wyspie nieustannie zagraża erozja, której zapobieganie jest bardzo kosztowne. Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl Wikimedia Commons/NASA/domena publiczna
Sahara? Zróbmy tu morze. Nowy Jork? Przykryjmy go kopułą. Gdyby zrealizować te projekty, zmieniłyby świat. Choć mogą się wydawać nierealne, część z nich wciąż ma swoich zwolenników. Poznaj najbardziej śmiałe pomysły inżynierów-wizjonerów.

Sahara, Morze Śródziemne, Cieśnina Gibraltarska, Manhattan... Gdyby zapytać przeciętnego człowieka o to, jak można by te miejsca zagospodarować, propozycje byłyby zapewne rozsądne. W dziejach ludzkości nie brakowało jednak – i wciąż nie brakuje – wizjonerów oraz szaleńców, którzy zadziwili świat swoimi niezwykłymi pomysłami. Większość z zaprezentowanych tu wizji nigdy nie doczekała się realizacji – na przeszkodzie stanęły problemy techniczne lub brak funduszy. Mimo to wciąż zachwycają rozmachem i dają do myślenia. Może pewnego dnia niektóre z nich staną się rzeczywistością?

Zobacz najbardziej szalone projekty inżynieryjne świata:

Saharę można zatopić, tylko po co? Skąd biorą się szalone projekty inżynieryjne?

Słysząc o śmiałych projektach ogromnych inwestycji, można zadać sobie pytanie: jak ktoś w ogóle na to wpadł? Jak się okazuje, można na nie udzielić kilku różnych odpowiedzi.

Wiele z pomysłów zaprezentowanych w galerii zrodziło się w XIX w. w głowach europejskich inżynierów i wizjonerów. Był to czas szybkiego postępu technologicznego i pojawiających się co chwila przełomowych wynalazków. Łatwo było więc uwierzyć, że nawet najbardziej śmiałe wizje uda się prędzej czy później zrealizować, a więc snuto je swobodnie.

Co więcej, był to okres, gdy europejskie mocarstwa rządziły światem, podporządkowując sobie ogromne obszary globu. Nikt nie martwił się więc takimi kwestiami jak gigantyczne koszty realizacji wizji, zanieczyszczenie środowiska czy konieczność przesiedlenia rzesz ludności – podbite narody traktowano jak tanią siłę roboczą, a ich warunkami życia się nie przejmowano.

Totalitarne sny o potędze i celowe prowokacje

Nie wszystkie pomysły prezentowane w galerii zrodziły się jednak z megalomanii XIX-wiecznych Europejczyków. Niezwykłe projekty inżynieryjne proponowano też m.in.:

  • z przyczyn propagandowych (monumentalne budowle planowane przez władze III Rzeszy i ZSRR),
  • w celu znalezienia nowych zastosowań dla istniejących technologii (kopanie zatoki na Alasce eksplozjami atomowymi),
  • dla zysków z ruchu turystycznego i sprzedaży luksusowych nieruchomości (sztuczne wyspy budowane w Dubaju),
  • jako pomysły na rozwiązanie palących globalnych problemów (akwedukt nad Atlantykiem),
  • jako celowe prowokacje, mające zwrócić uwagę na wpływ człowieka na środowisko (elektrownia wodna przy Morzu Czerwonym).

Zobacz, na jak niesamowite pomysły wpadają czasem inżynierowie:

Zdarzają się też oczywiście pomysły zupełnie szalone, zrodzone w wyobraźni ludzi nieszczególnie przejmujących się kosztami czy skutkami realizacji swoich wizji. Tak można opisać np. pomysł pewnego XIX-wiecznego myśliciela, by wykopać na Saharze ogromne rowy widoczne z kosmosu, które miałyby informować przelatujących kosmitów o tym, że na Ziemi istnieje inteligentne życie.

[QUIZ] Zaskakujące fakty o polskich miastach. Prawdziwe czy nie?

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Saharę zatopić, Morze Śródziemne osuszyć. Zobacz najbardziej szalone projekty inżynieryjne świata. Czy zostaną zrealizowane? - RegioDom.pl

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto