Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2019/2020 w powiecie chodzieskim: Co czeka naszych uczniów?

Redakcja
Ubiegłoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Radwankach
Ubiegłoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Radwankach
Niestety to już ostatnie dni wakacji! W poniedziałek rozpocznie się kolejny rok szkolny, w którym - jak to zwykle bywa - na uczniów czekają zmiany i nowości. Największa z nich będzie miała miejsce w chodzieskim „ogólniaku”, którym pokieruje nowy dyrektor

Wakacje nieubłaganie dobiegają końca i już w poniedziałek w szkołach odbędą się apele, rozpoczynające nowy rok szkolny 2019/2020. Na ten moment jedni czekają z utęsknieniem, a inni marzą, by ten dzień nigdy nie nadszedł, odliczając dni do świąt, ferii i kolejnych wakacji.

Jak zawsze nie brakuje także obaw - dotyczących tym razem przede wszystkim funkcjonowania szkół średnich, do których zacznie uczęszczać „podwójny rocznik”. U nas na szczęście nie powinno być problemu z organizacją zajęć. Szkoły przygotowywały się do tego od dłuższego czasu i jeszcze przed wakacjami dyrektorzy zapewniali, że wystarczy miejsca dla wszystkich uczniów.

To samo podkreślał niedawno także kierownik powiatowego wydziału oświaty Tomasz Procek. Jak mówił, wszystkie nabory odbyły się bezproblemowo, gdyż szkoły posiadały spore rezerwy w pomieszczeniach. Uczniów zgłosiło się zaś tylu, ilu potrzeba było na utworzenie planowanej liczby oddziałów klas pierwszych.

Zmiana dyrektora

Duża zmiana czeka po powrocie z wakacji uczniów I LO im. św. Barbary w Chodzieży. We wrześniu na emeryturę odchodzi Wiesław Owczarzak, który dyrektorem chodzieskiego „ogólniaka” był od 2002 roku.

Jego obowiązki przejmie Regina Nalepa - nauczycielka matematyki w tej samej szkole. W czerwcu odbył się konkurs na dyrektora I LO, do którego stanęła jako jedyny kandydat.

W szkołach podległych powiatowi chodzieskiemu przeprowadzone zostały jeszcze dwa inne konkursy na dyrektorów. Dyrektor Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w związku z upływającą kadencją musiała poddać się weryfikacji. Do konkursu przystąpiła jako jedyna osoba i to jej komisja konkursowa powierzyła stanowisko na kolejne 5 lat.

Z uwagi na zakończenie kadencji odbył się również konkurs na szefa chodzieskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Nie został on jednak rozstrzygnięty, gdyż nie zgłosił się żaden kandydat.

Będzie pierwsza klasa

Rodzice dzieci z Radwanek dopięli swego i w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich jednak powstanie pierwsza klasa. Sprawa jeszcze niedawno budziła sporo emocji, a ostatecznie rozstrzygnęło ją kuratorium, do którego po pomoc zwrócili się mieszkańcy, niezadowoleni z wydanej przez burmistrza Janusza Piechockiego decyzji o nieutworzeniu klasy.

Wcześniej Rada Miasta i Gminy Margonin przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie minimalnej liczby dzieci w klasach - choć warto podkreślić, że stało się to niejednogłośnie. W uchwale znalazł się zapis, że klasy na terenach wiejskich powinny liczyć co najmniej 10 uczniów. Tymczasem do pierwszej klasy w Radwankach zapisanych było tylko 7 dzieci.

Burmistrz argumentował, że gmina nie chce tworzyć klasy nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny, ale także z uwagi na dobro uczniów, którzy w tak małej grupie nie będą mogli prawidłowo się rozwijać. Nie przekonało to jednak rodziców, którzy interweniowali w tej sprawie w pilskiej delegaturze kuratorium oświaty.

Kuratorium zwróciło się do wojewody o uchylenie uchwały przyjętej przez radnych. W szkole przeprowadzono zaś kontrolę i - jak mówi dyrektor Marek Cyran - z zaleceń pokontrolnych wynikało, że klasa musi powstać.

- Zgodnie z wykładnią prawa przedstawioną przez kuratorium, klasa powinna istnieć nawet w sytuacji, gdyby było do niej zapisane tylko jedno dziecko - mówi dyrektor Marek Cyran.

W Strzelcach nowa szkoła

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzelcach rozpoczną rok szkolny w niemal zupełnie nowej szkole. Bo choć obiekt jest nadal w tym samym miejscu, to niewiele zostało ze starego budynku. 3,8 milionów złotych kosztowała gminę inwestycja, która trwała dwa lata. Powstała nowa sala gimnastyczna, nowe szatnie, nowe łazienki, korytarze i sale lekcyjne.

Otwarcie szkoły nastąpi z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ferie i wolne dni

Rok szkolny potrwa do piątku 26 czerwca. Na pierwszy długi weekend uczniowie mogą liczyć już na początku listopada. 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, przypada bowiem w piątek. Wolny będzie także oczywiście 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.

Przerwa świąteczna w związku z Bożym Narodzeniem rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 1 stycznia 2020 roku. Kilka dni później znów przypadnie dzień wolny - 6 stycznia, Święto Trzech Króli.

Ferie zimowe w Wielkopolsce potrwają od 27 stycznia do 9 lutego.

Wielkanocna przerwa świąteczna będzie miała miejsce w dniach 9-14 kwietnia. Następ nie część uczniów odpocznie od nauki w dniach 21-23 kwietnia, kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasisty.

Kolejny długi weekend można zaplanować w maju. Święto Pracy przypada w piątek 1 maja, a już kilka dni później odbędą się egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, co oznacza kolejne wolne dni dla niektórych uczniów.

Ostatnim dniem wolnym przed zakończeniem roku szkolnego będzie 11 czerwca - Boże Ciało.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto