Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Chodzieży i Rada Powiatu udzieliły absolutorium

ChodzieżNM
Miasto i powiat podsumowały swoje ubiegłoroczne budżety. Zadłużenie malało, ale nie wszystko udało się zrealizować.

W poniedziałek 25 maja Rada Miejska w Chodzieży, a w środę - rada powiatu, zajmowały się podsumowaniem ubiegłorocznych budżetów. Zarówno burmistrz Jacek Gursz jak i starosta Julian Hermaszczuk wraz z zarządem powiatu, otrzymali jednogłośne absolutoria.
Skarbnik Chodzieży Kamila Pytlak, która przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu miejskiego, podkreślała, że zadłużenie Chodzieży systematycznie spada. Tak było również w roku 2014, który - dodatkowo - zakończył się dla miasta nadwyżką w wysokości ponad 3 mln zł.
Jak przypomniała Kamila Pytlak, największą ubiegłoroczną inwestycją w mieście była modernizacja sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 3. Kosztowała ona prawie 2,5 miliona złotych, a pierwsze lekcje odbyły się w niej na początku lutego tego roku. Ponad 1,2 miliona miasto wydało na rewitalizację parku Ostrowskiego, a 100 tys. - na podniesienie kapitału Miejskiego Zakładu Komunikacji. Poza tym inwestowano też w naprawę dróg i ich oświetlenia.
Burmistrz Jacek Gursz, dziękując za otrzymane absolutorium, podkreślał, że jest to również zasługa urzędników oraz pracowników podległych miastu instytucji.
W tym samym tonie - dwa dni później - po przyznanym mu absolutorium wypowiedział się również starosta Julian Hermaszczuk. Wcześniej jednak powiatowa skarbnik Dorota Pierzchlewicz przedstawiła prezentację multimedialną, szczegółowo omawiającą ubiegłoroczny budżet. Mówiła m.in. o wysokich wpływach z odpisu od podatku dochodowego, które trafiły w ubiegłym roku do powiatowej kasy.
- Po raz pierwszy udało się nam przekroczyć plan - podkreślała D. Pierzchlewicz.
Dużym zastrzykiem finansowym dla powiatu była w 2014 roku sprzedaż "folwarku". Ponad połowa wydatków dotyczyła natomiast wynagrodzeń i naliczanych od nich składek. Ok. 24 proc. budżetu przeznaczono na utrzymanie podległych starostwu jednostek. Na inwestycje wydano zaś w sumie 2 mln 181 tys. 300 złotych.
Starosta Hermaszczuk mówił, że wysokie wpływy z odpisu od podatku dochodowego to znak, iż w powiecie maleje bezrobocie. I choć radni zgodnie głosowali nad absolutorium, to nie obyło się bez zgrzytów. Stanisław Tadej stwierdził, iż szczegółowe relacjonowanie budżetu na sesji było - jego zdaniem - niepotrzebne.
- Te informacje można było udostępnić radnym elektronicznie. Radni zaś, zamiast wysłuchiwać sprawozdań, mogliby poświęcić czas na pracę dla powiatu i jego mieszkańców - uznał Stanisław Tadej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto