Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed pierwszą lekcją! Raport ze szkół naszego powiatu

Bożena Wolska
W poniedziałek rozpocznie się Rok Szkolny 2017/2018. Uczniowie i nauczyciele będą musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Wszystko wskazuje na to, że szkoły w naszym powiecie gotowe są na pierwszy dzwonek. Oto nasz raport.

Gmina Budzyń
W gminie funkcjonują dwie szkoły podstawowe - SP im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu i SP im. Mikołaja Kopernika Wyszynach.
W Budzyniu uczniów będzie 635; będzie 29 oddziałów oraz 55 nauczycieli, wśród nich czworo którzy z różnych przyczyn są nieobecni. Dyrektorem jest Dariusz Dudziak.
- W naszym przypadku reforma spowodowała, że polepszyła się nam sytuacja lokalowa - mówi dyrektor Dariusz Dudziak. - Opuscilismy ponad stuletni budynek przy ulicy Dworcowej. Teraz w budynku przy ulicy Wierzbowej uczyć się będa dzieci z klas I-IV, a przy Rogozińskiej - V-VIII, tam również będzie główna siedziba szkoły. Szkoła od 1 września nosi imię Powstańców Wielkopolskich.
W Wyszynach uczniów jest 152, a oddziałów 9, nauczycieli będzie 18, wśród nich niepełnozatrudnionych - np. chemik, biolog, fizyk. Dyrektorem jest Donata Kędzierska.
W tym roku szkoła pracować jeszcze będzie na jednej zmianie, do godziny 14.10. W latach przyszłych może być gorzej z odpowiednią ilością miejsc, ale po cichu mówi się o rozbudowie szkoły.

Gmina Chodzież

Na terenie gminy sa trzy Szkoły Podstawowe, w tym jedna zupełnie nowa.
SP Strzelce ma 155 uczniów w dziewięciu oddziałach (po dwie są klasy piąte i siódme) oraz 30 przedszkolaków w dwóch oddziałach. Grono Pedagogiczne tworzy 23 nauczycieli, wśród których są osoby zatrudnione na kilka godzin jak np. fizyk, biolog, pedagog, nauczyciel języka niemieckiego). Dyrektorem jest Elżbieta Grzelaczyk.
Szkoła w Zacharzynie dotychczas była filia strzeleckiej placówki. Obecnie jest samodzielną Szkoła Podstawową. Będzie w niej na razie 55 uczniów w klasach I, II i IV, troje uczniów jest w oddziale specjalnym, a dwóch oddziałach przedszkolnych 34 dzieci. Na stałę zatrudnionych jest 5 nauczycieli, cała Rada Pedagogiczna składać się będzie z 13 osób. Dyrektorem jest Ewa Rozmarynowka-Żądło.
W Oleśnicy będzie 89 uczniów w siedmiu oddziałach, nauczycieli będzie 21, wśród nich 12 na pełnym etacie. - Nasza szkoła ma nowy polbruk przed budynkiem, mamy odnowione ściany oraz doposażone w pomoce dydaktyczne pracownie - mówi dyrektor Joanna Maćkowiak.
W Stróżewie w szkole jest 127 uczniów, w osmiu oddziałach (podwójne są klasy 3 i 4). Jest także 50 przedszkolaków w trzech oddziałach. Nauczycieli jest 20, a dyrektorem jest Piotr Jankowski.
W Ratajach, w części dawnego ZSL-G - powstała społeczna Szkoła Podstawowa, którą poprowadzi Stowarzyszenie ,,Dobra Szkoła”. Będą tam trzy oddziały - klasy I,III i IV, zakłada się liczebność klas do 15 osób. Rekrutacja jeszcze trwa, w związku z tym dane liczbowe uczniów na dzień dzisiejszy nie są kompletne. Zatrudnionych jest 3 stałych nauczycieli i 10 dochodzących. Dyrektorem Dobrej Szkoły jest Izabela Kaniewska.

Chodzież
W tym roku w mieście powstała nowa Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Barbary. Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO w Cho-dzieży, które uruchomiło tę placówkę, wcześniej prowadziło niepubliczne gimnazjum. Cieszyło się ono dobrą renomą, dlatego - jak mówi dyrektor Jolanta Tafelska-Borowiak - po reformie oświaty postanowiono kontynuować działalność w nowej formie. Na początek ruszył nabór do klasy 7. We wtorek 29 sierpnia zapisanych było do niej 15-cioro dzieci.
- Docelowo myśleliśmy o 20-tu uczniach, dlatego rekrutacja nadal trwa - mówi J. Tafelska-Borowiak.
Naukę w niepublicznej szkole kontynuować będzie też ok. 100 gimnazjalistów (dwie klasy II i dwie klasy III).
Szkoła, podobnie jak wcześniej gimnazjum, będzie funkcjonować w oparciu o kadrę I LO. Dzieci będą uczyli również nauczyciele „dochodzący”. „Stałych” nauczycieli ma być 19, a „dochodzących” - 5-6.
W Zespole Placówek Oświatowych im. św. Jana Bosko naukę rozpocznie od września ok. 20-gimnazjalistów i ok. 34 uczniów szkoły podstawowej. Uruchomione zostaną 2 oddziały gimnazjum (II i III klasa) i 7 oddziałów szkoły podstawowej (od I do VII klasy). Będzie w nich pracować 14-15 nauczycieli. Dyrektorem szkoły jest Joanna Pietraszak.
Jeśli chodzi o szkoły publiczne, to najwięcej uczniów - łącznie około 900 - będzie miała „Jedynka”. Od 1 września będzie do niej uczęszczać 678 uczniów szkoły podstawowej i 213 uczniów gimnazjum. Oddziałów szkoły podstawowej ma być 28, a gimnazjum - 8. Z dziećmi i młodzieżą pracować będzie 80 nauczycieli i 1 asystent nauczyciela. Placówka będzie mieć też 18 pracowników administracji i obsługi.
- Będziemy kontynuować naukę drugiego języka obcego w klasach szkoły podstawowej oraz innowacje pedagogiczne w zakresie piłki nożnej i pływania w płetwach oraz piłki siatkowej. Uczniowie klas 2 i 3 będą kontynuowali naukę pływania - mówi dyrektor Tomasz Jagodziński.
Nauka będzie odbywać się w dwóch budynkach: przy ul. Staszica i ul. Paderewskiego. W obu w trakcie wakacji prowadzone były remonty.
„Trójce”, którą kieruje dyrektor Hanna Lohr, dzieci ma być ok. 610, a oddziałów - 26, w tym trzy klasy pierwsze. Szkoła planuje zatrudnić 53 nauczycieli - choć jak mówi wicedyrektor Magdalena Umeniuk, decyzje organizacyjne nie są jeszcze ostate-czne.
- Ten rok jest bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o rekrutację. W związku z powstaniem nowych szkół prywatnych wiele może się jeszcze zmienić - tłumaczy wicedyrektor.

Gmina Margonin
Do Szkoły Podstawowej w Margoninie od nowego roku szkolnego przyjdzie 562 uczniów, w tym w oddziałach gimnazjalnych będzie uczyć się 144 uczniów.
Ogólnie oddziałów powstało tu 30, a nauczycieli jest 56. Dyrektorem niezmiennie jest Rafał Gimzicki, a wicedyrektorami Alicja Michalska-Nowak i Jolanta Rajek.
W Szkole Podstawowej w Lipinach jest 99 uczniów, 7 oddziałów (nie ma klasy drugiej) i 20 nauczycieli. Dyrektorem placówki jest Janina Szlufarska-Kłosek.
Na terenie gminy funkcjonuje jeszcze Szkoła Podstawowa w Radwankach, której dyrektorem jest Marek Cyran.
Od poniedziałku naukę podejmie w niej 117 uczniów w 7 oddziałach.
- Nie będzie klasy drugiej, ale za to dwie trzecie - usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły. Nauczycieli jest tu 19.

Gmina Szamocin
Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Szamocinie jest Iwona Kowalska, a wicedyrektorami Magdalena Jędraszczak i Arkadiusz Łukasik.
Od września w podstawówce będzie uczyć się 484 uczniów, a w oddziałach gimnazjalnych 131 uczniów. W sumie, jest tu 30 oddziałów, a nauczycieli 64.
Do Szkoły Podstawowej w Lipiej Górze uczęszczać będzie 166 uczniów. Jest tu 11 0ddziałów i 22 nauczycieli (nie wszyscy pracują w pełnym wymiarze godzin).
Dyrektorem szkoły jest Małgorzata Rychert, a wicedyrektorem Iwona Waleńska.

Szkoły ponadpodstawowe
Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego to największa w powiecie placówka ponadpodstawowa. Aktualnie na listę jej uczniów wpisanych jest 776 osób. Od września w szkole funkcjonować będzie 29 oddziałów, w tym 27 oddziałów dziennych i 2 oddziały zaocznego LO dla dorosłych. Klas pierwszych ma być aż osiem: 4 klasy technikum i 4 klasy szkoły branżowej I stopnia. Szkoła ma 57 nauczycieli, a jej dyrektorem jest Lucyna Sworowska. Wkrótce Zespół Szkół ma się wzbogacić o nowe boisko lekkoatletyczne. - Ma być ono gotowe do końca listopada - mówi dyrektor.W planie jest także uruchomienie 2 nowych zawodów w szkole policealnej - opiekun w domu pomocy społecznej i opiekun osoby starszej. Wszystko będzie zależeć jednak od przebiegu rekrutacji.
Duża inwestycja czeka także I LO im. św. Barbary w Chodzieży, które ma się wzbogacić o nowe pracownie nauk przyrodniczych.
Od września w szkole naukę rozpoczną uczniowie 4 klas pierwszych - łącznie 102 osoby. Ogółem oddziałów ma być natomiast 12. Dyrektorem szkoły jest Wiesław Owczarzak. Pracuje w niej 31 nauczycieli.
W Zespole Szkół w Ratajach uczyć się będzie 350 uczniów. Pracować tam będzie 56 nauczycieli, wśród nich 25 na cały etat.
- W tym roku odczuwa się bardziej brak nauczycieli, tych , którzy łączą etaty w kilku szkołach, co wiąże się z trudnościami w ułożeniu planu lekcji - oznajmia dyrektor Izabela Góra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto