Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest policjantów: Policjanci w Chodzieży też "chorują", 38 procent z nich przebywa na zwolnieniu

ANK
Fala zwolnień lekarskich wśród policjantów dotarła także do naszego powiatu. W środę na zwolnieniu przebywało 38 procent funkcjonariuszy chodzieskiej komendy. W ten sposób nasi mundurowi włączyli się w ogólnopolski protest

Około 38 procent funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży przebywało w środę na zwolnieniu lekarskim. W całej Wielkopolsce „chorowało” tego dnia 44 procent obsady komend i komisariatów. Jak mówił rzecznik Komendy Wojewódzkiej Andrzej Borowiak, na ponad 8 tysięcy mundurowych z naszego województwa, do pracy nie przyszły 3452 osoby.

- To wyjątkowo dużo i z taką sytuacją nie mieliśmy jeszcze do czynienia - przyznawał Andrzej Borowiak.

Korzystają z praw

Od kilku dni policjanci w całym kraju masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie, aby zmusić rząd do ustępstw. Tak protestują tysiące mundurowych. W poniedziałek na zwolnieniu przebywało około 14 tys. policjantów w Polsce.

Ogólnopolska akcja protestacyjna służb mundurowych trwa od 10 lipca. Policjanci domagają się m.in. podwyżek oraz zmian w systemie emerytalnym. W ramach protestu zamiast karać mandatami - pouczają kierowców. W sierpniu do protestu włączyli także elementy „strajku włoskiego”. Podczas służby wszystkie czynności wykonują bardzo drobiazgowo i precyzyjnie po to, by pokazać nadmiar obowiązków, który wynika między innymi z braków kadrowych.

Policyjni związkowcy przekonują, że fala zwolnień lekarskich nie jest kolejną odsłoną protestu, a policjanci jedynie skorzystali ze swojego prawa.

- Powód tak dużej absencji chorobowej to przemęczenie, frustracja i stres. Myślę, że nałożył się na to także element braku dialogu z panem ministrem Joachimem Brudzińskim. My, jako związek zawodowy, zgodnie z ustawą mamy nadzór nad warunkami BHP - w tym nad ochroną zdrowia. Już w czerwcu podjęliśmy uchwałę o informowaniu policjantów, że jeśli są przemęczeni, a z ich zdrowiem coś się dzieje, to zalecane jest, aby rozważyli udanie się do lekarza, który oceni ich stan zdrowia oraz przydatność do służby - mówi Andrzej Szary, szef związku zawodowego policjantów w Wielkopolsce.

Tylko pilne sprawy

Na zwolnieniach przebywają funkcjonariusze prewencji i drogówki, ale też policjanci kryminalni. Jak mówi Andrzej Borowiak, o ile sam protest jest słuszny, bo policja powinna być doinwestowana i dobrze zarabiać, to jego forma powoduje niestety duże problemy organizacyjne.

- Staramy się aby na każdej zmianie pracował przynajmniej jeden patrol, bo nie możemy dopuścić do tego, by ulice były puste. Priorytetowo traktujemy poważniejsze zdarzenia kryminalne, wypadki czy przemoc. Interwencje w drobniejszych sprawach, takich jak np. stłuczki, nie zawsze będą mogły zostać załatwione „od ręki” - mówił w środę rzecznik Komendy Wojewódzkiej.

Zobacz też:

"Nie jest to naturalna sytuacja". Kolejne zwolnienia chorobowe w policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto