Prośba chodzieskich wodociągów o zabezpieczenie instalacji wodnych przed mrozem!

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
MWiK Chodziez
Udostępnij:
Zabezpiecz krany na zimę

578, 396 czy 160- to niestety nie zwycięskie liczby w loterii, a ilości m3 wody jakie wypłynęły u trzech odbiorców ostatniej zimy na skutek rozsadzenia przez mróz instalacji wewnętrznych wody.

Zalane pomieszczenia i ich wyposażenie, uszkodzone instalacje, stres
i niepotrzebne koszty. A wszystko dlatego, że rury nie były właściwie zabezpieczone przed mrozem.

Stąd Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. w Chodzieży przypominają o zabezpieczeniu wodomierzy oraz instalacji przed działaniem niskich temperatur. W szczególności dotyczy to budynków nieeksploatowanych i pustostanów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za utrzymanie miejsca montażu wodomierza głównego odpowiada właściciel lub zarządca budynku.

  1.  Wodomierze powinny być zlokalizowane w pomieszczeniu, w którym panuje dodatnia temperatura (minimum 4°C) lub w odpowiednio zabezpieczonej przed mrozem studni wodomierzowej. Należy sprawdzić okienka, drzwi do tych pomieszczeń oraz pokrywy studni i w razie potrzeby uszczelnić je.
  2.  W przypadku studni wodomierzowych wyposażonych w elementy izolacyjne, należy sprawdzić ich stan i w razie potrzeby uzupełnić ubytki. Skontrolować czy pokrywa studni jest prawidłowo zamknięta.
  3.  W pomieszczeniach, w których pomimo podjętych działań istnieje ryzyko spadku temperatury w okolice zera, wodomierz oraz instalację wodociągową należy dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim materiałem izolacyjnym (pianka, wełna mineralna, styropian itp.), w sposób umożliwiający w razie konieczności dostęp do wodomierza
  4. i zaworów.
  5.  Odcinki instalacji wodociągowej niewykorzystywane w okresie zimowym należy zabezpieczyć poprzez zamknięcie zaworów oraz spuszczenie z nich wody.

W przypadku uszkodzenia wodomierza głównego z powodu jego zamarznięcia, należy niezwłocznie powiadomić MWiK Sp. z o.o. pod bezpłatny numer alarmowy 994 (czynny całą dobę) lub 500298294, albo w godz. 7:00-15:00 pod nr 67-2811610.

Źródło: Komunikat Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. w Chodzieży

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Dodaj ogłoszenie